Μπάλα στην Ευρώπη

Την Τρίτη είχαμε το παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Σταντάρ Λιέγης.

null

Δίκαιη η νίκη των Πειραιωτών, που δείξανε πως το θέλουνε περισσότερο. Η Σταντάρ έδειξε περισσότερο ποδοσφαιρικό ταλέντο, αλλά λίγη θέληση και εσωτερικά προβλήματα, αν κρίνουμε από τις δηλώσεις Γιοβάνοβιτς, «για 3ο συνεχόμενο ματς πληρώνουμε ότι δεν πήρε το περασμένο καλοκαίρι η διοίκηση ένα καλό παίκτη για να μην τρώμε γκολ στο τέλος». 😉 Ο Γκαλέτι, ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού, έδωσε άλλο «αέρα» στην ομάδα. Όταν απουσιάζει γίνεται τουρλουμπούκι. Καλός και ο Αβραάμ, ενώ ο Μέελμπεργκ έχασε αρκετές φορές τον Μποκανί. Ο δε «Ιέρο» είναι ο πρώτος εν ενεργεία σκόρερ, αν δεν κάνω λάθος.

null

Προσπάθησε η Α.Ε.Κ. αλλά τη βούλιαξε η αποβολή του Μαϊστόροβιτς, ο άτυχος τραυματισμός του Χουανφράν, καθώς και η επαναλαμβανόμενη ατολμία του Μπάγεβιτς. Όταν παίζεις με παίκτη λιγότερο, φορτώνεις τα άκρα, μήπως ανοίξεις τον αντίπαλο και τον κάνεις να σε φοβηθεί. Από τον άξονα δεν έχεις ελπίδα αφού είναι περισσότεροι. Ούτε βέβαια να κρατήσεις το σκορ με 6-7 παίκτες μέσα στην περιοχή σου, κάποια στιγμή θα γίνει το «τσαφ». Επίσης οι αλλαγές στο 80φεύγα έχουν μόνο το σκοπό της καθυστέρησης, και ποτέ να αλλάξεις τη ροή του αγώνα. Καλός προπονητής αλλά μόλις αρχίζει το παιχνίδι πρέπει να αναλαμβάνει άλλος … 👿

null

Τέλος ο Παναθηναϊκός, έκανε μια αγχωμένη νίκη. Αλλά έπνιξε τον αντίπαλο που φάνηκε μόνο σε στατικές φάσεις. Αποτέλεσμα της ασύνδετης άμυνας που έχει και το λέει όλος ο κόσμος. Καινούργιο πράγμα δυο καλές πάσες του Σισσέ, που λίγο θέλαν να είναι ασίστ. Οι φωνές του Τεν Κάτε, να παίζουν κάτω τη μπάλα, δείχνει πως κάνουν του κεφαλιού τους και όχι πως αυτό τους διδάσκει να παίζουν, χαραμίζοντας πάλι το 1ο ημίχρονο. Αλλά πάλι, πρέπει να καταλάβει, πως ο Νίνης τη θέση του μέσα αριστερά, δεν την έχει, το φελέκι μου! Δίκαια αντικαταστάθηκε ο Κατσουράνης. Αν εξαιρέσουμε τα γκολ, είναι 4-5 παιχνίδια που έχει παίξει μέτρια, αν συνυπολογίσουμε και αυτά της Εθνικής. 😉 Το Λέτο, πρέπει να τον αναλάβει ταχύρρυθμα σεμινάρια ο Σίλβα, πως παίζουν ξεκούραστο ποδόσφαιρο, ώστε να αντέχουν τρία ημίχρονα! 😛