Καταιγίδα τριπόντων

Διαφήμιση του αθλήματος έγινε στο ΟΑΚΑ. Ένας υπέροχος Παναθηναϊκός έκανε πλάκα στον Ολυμπιακό δείχνοντας του, πως όταν είναι στην μέρα του είναι το απόλυτο αφεντικό. Το τελικό 98-90 είναι πολύ μικρό για να περιγράψει το τι έγινε στο ΟΑΚΑ, με τους πράσινους να είναι πίσω στο σκορ μόνο για τα πρώτα δευτερόλεπτα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ 10-4 στο 3ο λεπτό, την ώρα που η άμυνά του έδειχνε πιο διαβασμένη σε σχέση με τον τελικό. Ο Νίκολας με τρίποντο έκανε το 15-9 στο 5′, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση μέσα απ’ τη ρακέτα. Ο άκρως παραγωγικός Σχορτσανίτης έκανε ό,τι ήθελε τους ψηλούς του αντιπάλου και 17-14 στο 6΄. Ότι έχτιζε όμως η ομάδα του Γιαννάκη στην επίθεση το χαλούσε στην άμυνα, αφού ο Παναθηναϊκός έβγαζε πολλά ξεμαρκάριστα τρίποντα που ήταν εύστοχα.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο φουριόζος και αποτελεσματικός. Με ένα γρήγορο 9-0 με Μπατίστ και Νίκολας έφερε το ματς στα μέτρα του με το +13, 41-28 στο 12΄. Με κσλή κυκλοφορία (18 ασίστ στο πρώτο εικοσάλεπτο με έναν Διαμαντίδη κυριολεκτικά κομβικό) και οξυδέρκεια στην επίθεση έκανε συντρίμια όλα τα αμυντικά συστήματα του Ολυμπιακού αν και ομολογουμένως η ευστοχία του ήταν εξωπραγματική και σε πλήρη αντίθεση με όσα μας έχει συνιθήσει φέτος (11/17 τρίποντα). Στο 15′ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 48-35, η άμυνα των Πειραιωτών δεν μπορούσε να βρει λύσεις ούτε με την ζώνη, την ώρα που ο MVP του τελικού του κυπέλλου, Μίλος Τεόντοσιτς, ήταν μάλλον κακός.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να παίξει πιο επιθετική άμυνα, αλλά χρεώθηκε νωρίς με πέντε ομαδικά φάουλ. Με ένα επί μέρους σκορ 10-3 οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν 61-54 στο 24′, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έδειχνε θολωμένος. Τα χαμόγελα όμως για τους Πειραιώτες δεν κράτησαν πολύ. Ένα σερί 9-0 με δυο αιφνιδιασμούς, ένα τρίποντο και δυο εύστοχες βολές του Χεϊσλιπ, το ταμπλό έγραψε 70-54 στο 26′ και η νίκη είχε αρχίσει να πέρνει πράσινη….απόχρωση.

Η τέταρτη περίοδος ήταν η συνέχεια μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Κανείς δεν έδειχνε να πιστεύει ότι μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι. Και πράγματι, όταν έχει ο Πεντάστερος 75 πόντους απ’ την περιφέρεια (Νίκολας 27, Διαμαντίδης 26 και Σπανούλης 22) και 15/32 τρίποντα, τι να κάνει ο Πελάτης; :mrgreen:

Ο Νίκολας στην καλύτερη του εμφάνιση φέτος, έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Σπανούλης έδειχνε αναγεννημένος, ο Διαμαντίδης κυριολεκτικά κομβικός. Από την άλλη ο Τσίλντρες ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Ολυμπιακός, ο Σκορτσιανίτης φόρτωσε με φάουλ Πέκοβιτς και Μπατίστ και πόντους το καλάθι, αλλά ο Τεόντοσιτς έχανε ακόμα και βολές και από τους υπόλοιπους μόνο ο Βούισιτς βοήθησε. Οπότε οι γηπεδούχοι έφτασαν με σχετική ευχέρεια στη νίκη. 😎

Αναρτήθηκε στις Μπάλα σπυριάρα. Leave a Comment »