Σκωτσέζικο ντους

Δεν ήταν η κακή απόδοση του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισάωρο, ο λόγος που οι Γριές προηγήθηκαν με 2 γκολ. Ίσα-ίσα, ξεκίνησε σωστά και μετρημένα, με υπομονή, περιμένοντας την ευκαιρία να κάνει την παραβίαση. Αν μάλιστα ο Γκαρσία δεν έχανε το άχαστο (αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή, με τη μπάλα λουκούμι σε χαμηλό ύψος, καταφέρνει να μην τη σπρώξει στην ανυπεράσπιστη εστία). τότε θα είχε προηγηθεί και θα του ερχόντουσαν όλα ρολόι. Και στη συνέχεια περίπου της φάσης, πάλι ο Τζόρβας έπνιξε το πρώτο σουτ που πάει μέσα, πάλι στην κλειστή του γωνία (ο Μπουμσόνγκ – νομίζω – είχε κλείσει με το κορμί του τη θέα για την απέναντι). Στο καπάκι, μετά από 1,5 περίπου λεπτό, απέκρουσε ένα σουτ από 25-30 μέτρα απόσταση με το πόδι 😯 . Στη δεύτερη φάση είχε σοβαρή συμβολή και το τραγικό λάθος του Κατσουράνη που πήρε το ριμπάουντ, και γύρισε τη μπάλα στο ημικύκλιο, σαν κεφτές. Είναι συνεχές όμως το γεγονός τον τελευταίο καιρό ο Αλέξης να πνίγει πρώτα ένα γκολάκι για να μπορέσει να ζεσταθεί. Εντάξει, αυτή τη φορά έπνιξε δυο, αλλά ας μη το κάνουμε θέμα, συνήθως ένα πνίγει, μη το αδικήσουμε κιόλας το παλληκάρι! :mrgreen: Εκείνο που φωνάζει είναι ότι ο παίκτης δεν μπορεί να αυτοσυγκεντρωθεί και πρέπει να καθίσει στον πάγκο, διαφορετικά θα καεί μια για πάντα. Εδώ που τα λέμε ο πάγκος έχει θαμπώσει, θέλει επειγόντως γυάλισμα … 😆

Βέβαια μετά το 0-2, ο ΠΑΟ έπεσε σε τρικυμία, ανέβηκε κοροϊδίστικα όλος μπροστά, αγχωμένος και από τα δικαιολογημένα κραξίματα του κόσμου στις κερκίδες, με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να δείχνει πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Χωρίς όμως να κάνει έστω ένα σουτ μέσα στην αντίπαλη εστία. Σκέτη φλυαρία δηλαδή και τίποτε παραπάνω. Κατάλαβα ότι κάτι πρόκειται να συμβεί, όταν είδα τον Σίλβα να κάνει 2 τάκλιν στο χώρο του κέντρου. Είναι προφανής ένδειξη ότι τα πράγματα σοβαρεύουν, όταν ο Ζιλμπέρτο αναγκάζεται να λερώσει το σορτσάκι του. Πράγματι μέχρι να τελειώσει το ημίχρονο το σκορ ισοφαρίστηκε. Πρώτα στο 35 γίνεται μια συνεννόηση κουκούτσι, μεταξύ των κεντρικών του Ηρακλή, και ο Γκαρσία με τούβλο απ’ την γραμμή της περιοχής παίρνει μέσα τα δάκτυλα του Ελέ και σκοράρει. Και στα χασομέρια, κόρνερ του Γκαρσία, ελαφρύς κυματισμός πάλι στη μικρή περιοχή, κεφαλιά Σισσέ στο πίσω δοκάρι και 2-2.

Πάντα το γκολ στα χασομέρια είναι σημαδιακό. Ρίχνει σφαλιάρα στην ψυχολογία αυτού που το δέχεται. Γι’ αυτό και οι Γριές, παρότι πίεσαν στο 1ο πεντάλεπτο, δεν έδειχναν να το πολυπιστεύουν ότι θα βάλουν και 3ο γκολ. Πάλι δεν ανησύχησαν τον Τζόρβα. Ώσπου στο 50° λεπτό, κάνει επιτέλους μια εύστοχη σέντρα ο Σπυρόπουλος, είναι μόλις η 5η του εύστοχη φέτος στο Κατσαρόλι, και ο Σισσέ γυρίζει ολοκληρωτικά το σκορ, λήγοντας περίπου τη σεμνή τελετή. Στο 75° λεπτό σκόραρε και η συμπάθειά μου Πετρόπουλος, εκμεταλλευόμενος σέντρα ακριβείας του Κατσουράνη, με μονοκόμματο σουτ από το πέναλτι περίπου.

Δεν φάνηκε να του πολυάρεσαν του Φερρέιρα αυτά που έβλεπε, και με το δίκιο του.

Σαν να κατάλαβε πόσο περισσότερο δεν θα του αρέσουν αυτά που θα δει με τη Μπαρτσελόνα. Παρότι η ομάδα έδειξε να κάνει – στην αρχή – συντήρηση δυνάμεων για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι της Τετάρτης. Πολύ κρίσιμο γιατί παίζονται πολλά λεφτά – Άρη – σ’ αυτόν τον αγώνα. Μπορεί η 2η θέση στον όμιλο να είναι σχεδόν ανέφικτη, αλλά και η τρίτη, που οδηγεί στο Europa League, είναι μεγάλη υπόθεση και με μια ήττα γίνεται άπιαστο όνειρο.

Στερνοπαίδι 1. Μόλις παρατήρησα στα στατιστικά ότι τα χθεσινά είναι τα δυό πρώτα γκολ του Σισσέ με κεφαλιά στο φετινό Κατσαρόλι.
Σημ. Με διόρθωσε ο φίλος wxwx. Πράγματι είχε βάλει την ισοφάριση στην Καβάλα, στο 79° λεπτό, με σκαστή κεφαλιά.

Στερνοπαίδι 2. Μπαίνοντας στα αποδυτήρια, οι πράσινοι κοιτούσαν ο ένας τον άλλο και αναζητούσαν ένα λόγο για την αρνητική απόδοση τους. Ο πρώτος ο οποίος πήρε το λόγο ήταν ο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος ζήτησε από το τεχνικό τιμ να αφήσει μόνους τους ποδοσφαιριστές για λίγα λεπτά. «Να μείνουμε μόνο οι ποδοσφαιριστές, να δούμε τι θα κάνουμε»

Πηγή: prasinanea.gr

Βάζω στοίχημα ότι αυτά τα λεπτά ειπώθηκαν «γαλλικά» … 🙄 Γι’ αυτό η ομάδα βγήκε να καθαρίσει τον αγώνα, άσχετα αν της πήρε ένα πεντάλεπτο να στρώσει τα χαλιά. 😛

Αναρτήθηκε στις Μπάλα ξώραφη. 4 Σχόλια »