22η αγωνιστική

Κέρδισε όπως περίμενα ο Παναθηναϊκός την ΑΕΚ. Για 2η φορά στη συνέχεια. Δεν ήταν τόσο καλός όπως στον αγώνα του κυπέλλου, αλλά δικαιούται καθαρά τη νίκη. Η ΑΕΚ πλησίασε να ισοφαρίσει, και λέω πλησίασε χωρίς να έχει την καλή ευκαιρία. Που την είχε στο 3-1, αλλά ο (πλάγιος) κόρακας έκοψε με ανύπαρκτο offside τον Μπλάνκο, μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής. Όμως κάθε άλλο αποτέλεσμα εκτός από τη νίκη των Πρασινουά θα ήταν άδικο. Η ΑΕΚ, μπορεί να μη δέχτηκε τη μεγάλη πίεση στο 1ο ημίχρονο, με την έννοια των πολλών και καλών ευκαιριών του αντιπάλου, αλλά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ!

Σημ. Στη διπλανή φωτό φαίνεται η θέληση που είχαν οι πράσινοι για τη νίκη. Αν βλέπαμε αυτές τις εκφράσεις στα πρόσωπά τους από την αρχή της χρονιάς, μπορεί να ήταν ακόμα και 1οι στη βαθμολογία. 😉

Μεγάλες απουσίες οι Ζιλμπέρτο – Νίνης, που μάλλον προφυλάχθηκαν για τη μητέρα των μαχών στο Τηγάνι το επόμενο Σάββατο. Από την άλλη πλευρά ο Μπλάνκο δεν ξεκίνησε και με την απόδοσή του Μπάχα στο χορτάρι ξεφτίλισε τις επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ. Για το Σκόκο κατάλαβα το λόγο, ότι αμυντικά είναι ανύπαρκτος. Αλλά για τον Μπλάνκο ούτε μπόρεσε να πει κάτι ο Μανόλο στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα. Άσε το άλλο. Αφήνει μέσα τον ανύπαρκτο Μπαχά, λες και ξέρει ότι θα κάνει το καλό σουτ στο 90΄ που απέκρουσε ο Τζόρβας. Κάνει την ομάδα ιερόδουλη, βάζει στο 68ο το Μπλάνκο δεξιά, ενώ μια χαρά τα πήγαινε εκεί ο Σκόκο, βάζει τον Σκόκο αριστερά και τον σβήνει ο Βύντρα, μαζί με τον Γιούρκα που μπήκε στο 77ο λεπτό. Αντί να μπει ο Αργεντίνος φορ στη θεσούλα του, που την ξέρει και τον ξέρει (ενώ σαν δεξιός χαφ δεν). null

Μεγάλη απουσία και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος, ανύπαρκτος. Δεν κατάλαβα γιατί δεν αντικαταστάθηκε στο ημίωρο και έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 77ο λεπτό. Το ίδιο και ο Μάκος, για άλλη μια φορά. Ο Λέτο MVP του αγώνα, άσχετα που κουράστηκε μετά το 80ό λεπτό περίπου. Πολύ κοντά του σε απόδοση ο Καντέ, ίσως με ποιο ουσιαστικό ρόλο για το αποτέλεσμα. Ο Σιμάο, που ήταν «βαλές» στο κέντρο, ήταν πολύ κοντά τους σε απόδοση. Ο Σισσέ νεύρα, πολλά νεύρα. Ωστόσο έκανε μια ασίστ και ένα γκολάκι, τι παραπάνω να ζητήσεις.

Το Σάββατο στο Κλεάνθης Βικελίδης, νίκησε δίκαια ο Γαύρος και Κατσαρόλι game over. Καλό είναι η ελπίδα να πεθαίνει τελευταία, αλλά πιο καλό είναι να λέμε την αλήθεια. Μετά το ντέρμπι στο Τηγάνι θα πειστούν και οι δύσκολοι. Αν δεν γίνει διπλό χάνεται και στατιστικά κάθε ελπίδα. Γιατί ο Γαύρος θα ξεπεράσει τους 70 βαθμούς, με πιθανότερους τους 73-75, ενώ ο ΠΑΟ με τέλεια συνέχεια θα πιάσει τους 72, με ρεαλιστικότερο στόχο τους 69-70. Αν κάνει και τίποτε (λογικές – επιτρεπτές) γκέλες τους 65, βαριά 67 βαθμούς. Τέλος πάντων, στο ζουμί, οποιοσδήποτε άλλος πρωταθλητής εκτός από τη … Μαρίνα Ζέας θα είναι θαύμα. 😉 Μπορεί να έχει αρκετά «γατάκια» στην ενδεκάδα ο Θρήνος αλλά δεν φτάνουν για να χαθεί το Κατσαρόλι.
Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. null

Στην ουρά η Λάρισα μπήκε σε μεγάλες περιπέτειες, μετά την ήττα από τους Αυστριακούς του Αχιλλέα. Στα υπόλοιπα ματσάκια που της μένουν έχει τους 4 πρωτοπόρους, και 2 από τους ανταγωνιστές, Ξάνθη και ΠαΝιόνιο εκτός. Να σιδερώσει μαντήλι να είναι έτοιμη, εκτός και γίνει κάποιο θαύμα. null Ο Αστέρας έπεσε σε ένα κακό διαιτητή, τον επιστρέφοντα από τιμωρία Τσινιάρη, που έκανε τον αγώνα … τσουλί, έργο πολεμικό, και τον γηπεδούχο Ήρα (όπως βέβαια και το Αστέρι του Μοριά) να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα, το δε ματσάκι στο 0-0. Ο Νιόνιος καθάρισε με πεντακάθαρο – είδα μέρος του αγώνα) πέναλτι και πήρε μερικές ανάσες. Διαμαρτύρονται (δίκαια) οι Δικέφαλοι του Βοριά για ανατροπή του Αθανασιάδη στο 31ο λεπτό. Ο Σταθό το … μετάφρασε σε φάουλ στη γραμμή, για να δώκει ένα χέρι βοήθειας στην ομάδα του Βεντούρη, που είναι υπάλληλος σε επιχείριση του Βαγγέλα με το θεληματικό προγούλι! :mrgreen: Το Πιτσούνι πάει να μπλέξει σε περιπέτειες, αν και έχει πολύ καλή ομάδα για να πέσει. Οι Σέρρες έχουν ήδη σιδερώσει το μαντήλι και οι κακιές οι γλώσσες λένε ότι ο Περού έχει βγάλει παίκτες στο σφυρί.

Αναρτήθηκε στις Μπάλα ξώραφη, Super League. 5 Σχόλια »