Πεντάστερος – Κάχα Λαμποράλ

Νίκη για γερά νεύρα και ΟΧΙ για καρδιακούς φιλάθλους πέτυχε απόψε το Πράσινο Ωτομοτρίς. Κέρδισε τους Βάσκους με 76-74, χωρίς να πετύχει το +7, για να καλύψει την ήττα του αντίστροφου αγώνα.

Παρά την ευστοχία στα τρίποντα της Κάχα null , που δεν άφησε το γηπεδούχο να ξεκολλήσει στο σκορ, είχαμε μια έκρηξη στο, πάντα σημαδιακό για την έκβαση, 3ο δεκάλεπτο. Το σκορ έφτασε στο 59-48, πριν μειώσει η Κάχα σε 59-50 και λήξει το 3ο μέρος. Ωστόσο οι Πρασινουά δεν κατάφεραν ούτε τότε να ξεκολλήσουν και το ματσάκι στο τέλος έγινε θρίλερ. null

72-71 ο Μπατίστα που κερδίζει και το πέμπτο φάουλ του Διαμαντίδη, ο Σάτο στην θέση του.
72-72 εύστοχος ο Μπατίστα, 38» ακόμα.
74-72 ο Μπατίστ, 28» ακόμα.
Ο Νίκολας στην θέση του Τέπιτς που μπήκε για να κάνει το φάουλ, ώστε να έχει ο Παναθηναϊκός την τελευταία επίθεση.
74-74 ο Σαν Εμετέριο με 2/2
Ο Μπατίστ κερδίζει το φάουλ, 4» πριν το τέλος, 76-72 μέσα και οι δύο βολές
φάουλ του Σατο στον Σαν Εμετέριο 2 δέκατα πριν το τέλος.
Άστοχος στην πρώτη βολή. Αστοχεί επίτηδες και στην δεύτερη… αλλά το παιχνίδι τελειώνει. Ασκήσεις γιόγκα οι φίλοι των πράσινων στη κερκίδα με βαθιές ανάσες. 😛

Καλύτερος όλων ο Batman (Φώτσης), καλός στο 4ο μέρος ο Μπατίστ, καλός στο ξεκίνημα ο Νίκολας, αλλά «έκατσε» μετά το ημίχρονο. Μέτριος ο Μήτσος, κακός ο Τέπιτς, γατάκι. Όπως και ο Βουγιούκας, παίκτης με προσόντα αλλά όχι μαχητής. Βοήθησε ο Τσαρτσαρής, μέτριος ο Ρομέιν Σάτο, που έχει δικαιολογία τον πρόσφατο τραυματισμό του. Λαθάκια από τον πάγκο, αφού δεν κατάφερε να δυσκολέψει τα τρίποντα στους Ισπανούς, αντιδρώντας σωστά στο pick ‘n roll που έπαιζαν.

Όλοι βλέπουμε κενά στο ρόστερ, ο Ζότς όχι. Αν καταφέρει να μας διαψεύσει μέχρι τέλους, θα του ξαναβγάλω άλλη μια φορά το καπέλο. Αλλά το θεωρώ δύσκολο να γίνει, η ομάδα έχει κενά από παίκτες «μεταλλικούς» στις περιφερειακές θέσεις. Δεν εξηγείται αλλιώς το πόσα ελεύθερα τρίποντα χάσαμε. Αν δεν τα βάζεις αυτά (Στράτο :mrgreen: ) με λογικό ποσοστό ευστοχίας, final four δεν πας. null

Αναρτήθηκε στις Μπάλα σπυριάρα. Leave a Comment »