Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-68

Δεν έγινε χθες βράδυ το σκούπισμα (3-0) που δεν περιμέναμε, αφού ο γηπεδούχος έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο όταν ο Εξάστερος έμεινε από ανάσες … εξαιτίας των καπνογόνων που έπεσαν στο γήπεδο. Εντάξει πλάκα κάνω, όχι ότι δεν έπεσαν πυρομαχικά στο γήπεδο, της Πόπης έγινε,

στο ότι πείραξαν το αναπνευστικό των Πρασινουά είναι το χιούμορ. Αυτό που τους πείραξε είναι πως οι διαιτητές δεν διέκοψαν τον αγώνα. Αφού δεν το έκαναν αυτοί που είναι εντεταλμένοι γι’ αυτό, διέκοψαν οι παίκτες την προσπάθεια, μένοντας στους 22 😯 … ολόκληρους πόντους στο 2ο ημίχρονο, για να ντροπιάσουν τον παντοτινό αντιπρόσωπο του … ευ αγωνίζεσθαι. :mrgreen:

Γι’ αυτό δεν επαληθεύτηκε το συνηθισμένο φέτος τροπάρι – όταν ο Εξάστερος προηγείται στη λήξη της 3ης περιόδου παίρνει το ροζ. Χθες δεν έγινε γιατί άφησαν 4 μέρες σε αγωνία τους απέναντι, όχι εμάς, γιατί είδαμε πάλι ποια ομάδα είναι καλύτερη στο παρκέ όσο παίζεται μπασκετάκι, επομένως και ποια θα κερδίσει το Κυριακόβραδο. Εκτός και οι διαιτητές επιτρέψουν στον Ολυμπιακό να κάνει τον αγώνα πορνείο, κάτι που προσπάθησαν και στον αγώνα της 29ης Μαΐου. χωρίς όμως βοήθεια τότε από τους διαιτητές που σφύριξαν δυό ΑΠΟΛΥΤΑ δικαιολογημένες τεχνικές ποινές.

Παρεμπιπτόντως χθες οι βολές ήταν 29-9 υπέρ του γηπεδούχου. 😉

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 15-27, 19-10, 18-12. 1ο ημίχρονο 39-46, 2ο ημίχρονο 37-22

Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 0 (0/1 τρίποντα), Γκόρντον 6 (3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντα), Σπανούλης 13 (4/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Πρίντεζης 8(1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μπουρούσης 16 (6-7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Πελεκάνος 6(2/3 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 7 (3/6 δίποντα, 1/2 βολές), Χαλπερίν 4 (1/1 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Γλυνιαδάκης 6 (2/3 δίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 0(0/1 δίποντα, 0/2 βολές), Έρτσεγκ 5 (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολές), Τεόντοσιτς 5 (1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές).

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 2 (1/2 δίποντα), Μάριτς 4 (1/1 δίποντα, 2/2 βολές, 2 λάθη), Μπατίστ 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Φώτσης 5 (1/1 δίποντα, 1/1 τρίποντα), Σάτο 2 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα), Νίκολας 13( (2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 λάθη), Τσαρτσαρής 4 (2/3 δίποντα), Διαμαντίδης 10(1/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 6 λάθη), Βουγιούκας 9 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 1/1 βολές), Καλάθης 4(2/5 δίποντα, 5 ασίστ), Καϊμακόγλου 0 (0/2 δίποντα)

Φάσεις από τον αγώνα.

Όπως βλέπουμε στο 46° δευτ. του βίντεο, καλύτερος του αγώνα και όχι μόνο. ο Τεό. Παλαμοκροτητής που τσακώνει εκ. ευρώ το χρόνο δεν υπάρχει άλλος στον κόσμο!

Το απαραίτητο φωτορεπορτάζ.

Προσέλευση στο Εξοχικό.

Αλέκος – Μιχάλης, οι δυό σέντερ της ομάδας (λείπει από τη φωτό ο Ίαν).

Υπέροχο t-shirt του Καϊμακόγλου.

Μέσα στο Εξοχικό.

Ο Εξάστερος στην παρουσίαση των … Ειδικών Δυνάμεων. :mrgreen:

Το τζάμπολ.

Οι ίδιοι ΟΥΚάδες σε άλλη … στρατιωτική άσκηση.

Όχι φάουλ δεν σφυρίχτηκε, μπήκε όμως το καλάθι.

Μάριτς εν δράσει.

Νίκολας εν δράσει.

Τα κουμπαράκια μετά τον αγώνα.

Εδώ αποκαλύπτω κάτι που γνωρίζω μόνο εγώ και κανείς άλλος. 🙄 Τη στιχομυθία της φωτογραφίας.

Ντούντα: – Θα σας κερδίσουμε και την Κυριακή.
Ζοτς: – …..

😛

Στις κερκίδες.

Η Σπανούλαινα με την ίδια φίλη που βλέπει την φάση των play-off.

Γαυροπανό σε άγνωστή μου γλώσσα.

Βοήθεια έχω; (για σέρβικα τα «κόβω» αλλά κάποιος μπορεί να ξέρει καλύτερα).

Στερνοπαίδι 1. Μετά το τέλος του τρίτου τελικού δημοσιογράφος «τόλμησε» να ρωτήσει τον Ντούσαν Ίβκοβιτς για το τί λέει τώρα που οι βολές ήταν 24-9 και ο Ντούντα εξοργίστηκε…

Με σπαστά ελληνικά και νευριασμένος με την ερώτηση, έδειξε τη δυσαρέσκεια του αναφέροντας ότι στο δεύτερο ματς οι βολές που δόθηκαν στον Παναθηναϊκό (31 έναντι 9 του Ολυμπιακού) έπαιξαν καθοριστικό ρόλο και κράτησαν τους «πράσινους» στο ματς. Μάλιστα μετά το τέλος της συνέντευξης Τύπου ο «Ντούντα» τα είπε με το δημοσιογράφο, ζητώντας του τον λόγο και με την παρέμβαση του Βαγγέλη Αγγέλου το θέμα έληξε.

Στερνοπαίδι 2. Αυτό που ξεχωρίζει τον μπασκετικό Παναθηναϊκό απ’ οποιονδήποτε αντίπαλο στον ελληνικό χώρο, είναι ότι αποδέχτηκε την ήττα του στο ΣΕΦ χωρίς κραυγές για τη διαιτησία. Ο Παναθηναϊκός δεν χάνει συχνά, αλλά όταν συμβαίνει δεν τα φορτώνει αλλού …

Αναρτήθηκε στις Μπάλα σπυριάρα. 8 Σχόλια »