Συνεχίζει αήττητος!

Ένας αγώνας που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας έγινε στο γήπεδο Μπλούφιλντ του Τελ Αβίβ, στον οποίο η Εθνική Ελλάδος νίκησε με 0-1, με διαγώνιο σουτ του Νίνη από την γραμμή της μεγάλης περιοχής στο 59ο λεπτό. Αήττητος για 13ο αγώνα ο Φερνάντο Σάντος! Αήττητη φυσικά και η Εθνική μας σε 7 αγώνες στον όμιλο!

Πρώτα παστελώνουμε

και μετά χαιρόμαστε. 🙄

Δεν πα να όρισαν τον αγώνα το απομεσήμερο, μπας και οι διεθνείς μας λιώσουν κάτω απ’ τον ήλιο; Οι παίκτες μας πήγαν αποφασισμένοι να δείξουν ποια είναι η καλύτερη ομάδα. Μπορεί να μην είμαστε τίποτε σπουδαίο σε σύγκριση με πολλές ευρωπαϊκές χώρες, αλλά τους Εβραίους τους έχουμε αν είμαστε σοβαροί. Η μεγάλη διαφορά μας είναι στην άμυνα, όπου εμείς είμαστε καλοί και παραπάνω, ενώ εκείνοι έχουν άμυνα σχεδόν παιδικής χαράς. Πλέον είμαστε με βραχεία κεφαλή το φαβορί στον όμιλο για πρόκριση στα τελικά της Πολωνίας και Ουκρανίας, έχοντας 17 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τους Ισραηλινούς και άλλους τόσους από την Κροατία, που μάλλον θα γίνουν 1, αφού αγωνίζεται το βράδυ στην Μάλτα.

Ισραήλ (Λουίς Φερναντές): Αουάτ, Σπούνγκιν, Μπεν Χαΐμ, Γκέρσον, Καγιάλ, Αλμόγκ Κοέν (61′ Νάτσο), Ραφαέλοφ, Σέχτερ (55′ Νταμάρι), Μπεναγιούν, Ζάχαβι (54′ Χέμεντ), Μπεν Χαρούς.

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Κ. Παπαδόπουλος, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Ζαραδούκας, Κατσουράνης, Καφές (42′ Μάκος), Καραγκούνης, Νίνης (78′ Φετφατζίδης), Σαμαράς, Σαλπιγγίδης (83′ Μανιάτης).

1. Λετονία – Ελλάδα, 6/9/11 στις 20:30.
  2. Ελλάδα – Κροατία, 1/10/11 στις 20:30.
  3. Γεωργία – Ελλάδα, 11/10/11 στις 19:00.

Αποκλειστικοί διάλογοι Καραγκούνη – Μπεναγιούν, που μόνο εγώ έχω και κανείς άλλος:

-Να σκάσω μούρχεται.
-Μη κάνεις σαν μωρό παιδί, γρήγορα θα σου περάσει. Κι’ εγώ τον ήπια κρύο πριν λίγες μέρες στο ίδιο γήπεδο και τώρα τόχω ξεπεράσει. Μόνο μια μικρή βραχνάδα έχει μείνει αλλά θα φύγει κι’ αυτή, που θα πάει …
:mrgreen:

3/9/11

Ρήξη χιαστών διέγνωσε ο Εβραίος γιατρός στον Σωτήρη Νίνη. Οι γιατροί στο Ισραήλ είναι συνήθως υψηλής ποιότητας, να το θυμάστε. Κατά πάσα πιθανότητα χάνει το υπόλοιπο του 2011, από του χρόνου πάλι.

Καμιά σχέση με το Νίνη δεν έχει η εσπευσμένη κλήση του Αλέξανδρου Τζιόλη στην Εθνική. Ο Κατσουράνης συμπλήρωσε κάρτες και δεν μπορεί να αγωνιστεί στη Λετονία, αυτός είναι ο λόγος. Δεν νομίζω να ξεκινήσει εκεί ο ανέτοιμος Τζιόλης, μάλλον είναι λύση για παν ενδεχόμενο (πάγκο).

Η Kροατία καθάρισε σαν αυγό (3-1) τη Μάλτα, όπως ήταν αναμενόμενο. Ξεκούμπωσε τη ρόμπα όσων δημοσιογράφων χθες βράδυ έχρισαν την Εθνική μας σαν μεγάλο φαβορί για την 1η θέση. Διόρθωσα και τη βαθμολογία του ομίλου.

Αφού η Ουγγαρία κέρδισε με 2-1 τη Σουηδία, πως γίνεται ο Γρηγόρης Ρούντολφ (Gergely Rudolf) να κέρδισε ένα πέναλτι, να έβαλε ένα γκολ και να έδωσε μια ασίστ; Αυτό δεν σημαίνει 3 γκολ τουλάχιστον; Πλάκα κάνω, έψαξα και βρήκα το βίντεο με τα γκολ του αγώνα, όπου πράγματι ο Ρούντολφ (με το Ν° 9) έχει συμμετοχή και στα δυό (στο 44ο και στο 90ο λεπτό), ενώ η Ουγγαρία έχασε και πέναλτι στο 18ο λεπτό, από χέρι στο κουτί του Oscar Wendt, που εκτέλεσε στη δοκό ο αρχηγός Tamas Hajnal. 😉

Αναρτήθηκε στις Euro, Μπάλα ξώραφη. 2 Σχόλια »