Ελλάδα – Κροατία 74-69

Με φόρα από τη χθεσινή 3η περίοδο, μπήκε απόψε (χθες) στον αγώνα η Εθνική μας και καταφέρνοντας overdouble σκορ στη 2η περίοδο (29-14) 😯 έβγαλε εκτός διεκδίκησης τους Κροάτες. Όπως αποδείχτηκε προσωρινά, αφού στο 2ο ημίχρονο η ομάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα επαναπαύτηκε παίζοντας μπάσκετ κουτουρού (δική μας πατέντα), χωρίς κίνηση στην επίθεση, που φέρνει λάθος επιλογές, επομένως αστοχία. Ευτυχώς η καλή μας άμυνα δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να μας πλησιάσουν ραγδαία, τελειώνοντας την 3η περίοδο με διαφορά ασφαλείας 13 πόντων.

Όμως το μπάσκετ κουτουρού συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο, με αποτέλεσμα να μας πλησιάσουν οι Κροάτες σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, να βαρύνουν τα άπειρα χέρια μας και να φτάσουμε στο 69-63 στο 39ο λεπτό και στο 69-67 με 24,3» να απομένουν. Ευτυχώς Ζήσης και Βασιλειάδης που οδηγήθηκαν με γρήγορα φάουλ στη γραμμή των βολών, έκαναν το 3/4 και το 2/2 αντίστοιχα και έτσι γράφτηκε το 74-69 (έβαλε ενδιάμεσα ένα δίποντο ο Τόμιτς).

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 44-27, 58-45, 74-69 και επί μέρους 15-13, 29-14, 14-18, 16-24.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11 (0/2τρίπ.), Ζήσης 9 (1/8δίπ., 0/2τρίπ., 7/8β., 4ασ.), Βασιλειάδης 17 (1/1δίπ., 3/7τρίπ., 6/6β., 5ρ.), Καλάθης 9 (1/3τρίπ., 8ρ., 4ασ., 4κλ.), Φώτσης 17 (1/2τρίπ., 5/8τρίπ., 3κοψ.), Παπανικολάου, Μπράμος 2 (0/3τρίπ., 7ρ.), Κουφός 7, Καϊμακόγλου 2 (0/1τρίπ.)
Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10 (5ρ.), Άντριτς 9 (8ρ.), Πόποβιτς 14 (1/3τρίπ., 4ασ.), Μπογκντάνοβιτς 4 (0/3τρίπ.), Στίπτσεβιτς 2 (0/1τρίπ.), Ντρέιπερ 3 (1/3τρίπ., 5ρ., 5ασ.), Σίμον 11 (1/4τρίπ., 6ρ.), Μάρκοτα (0/1τρίπ.), Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14 (1/2τρίπ., 6ρ.)

Συνολική στατιστική:
Ελλάδα: 12/33δίπ., 9/26τρίπ., 23/27β., 27-11ρ., 12ασ., 6κλ., 5κοψ., 9.
Κροατία: 22/48δίπ., 4/17τρίπ., 13/16β., 26-13ρ., 13ασ., 4κλ., 3κοψ., 9λ.

Αυτή τη φορά είχαμε κόσμο. 😆

Τα ρέστα σημερινά αποτελέσματα του ομίλου.

Φιλανδία – Μαυροβούνιο 71-65.
ΠΓΔΜ – Βοσνία 75-63.

Τελική βαθμολογία, ΠΓΔΜ 1η, Ελλάδα 2η, Φιλανδία 3η. Βοσνία (4η), Κροατία (5η) και Μαυροβούνιο (6ο) adios διοργάνωση.

Σημ. Το απόγευμα λίγες λεπτομέρειες παραπάνω με προσωρινό ταμείο.

Αναρτήθηκε στις Μπάλα σπυριάρα. Ετικέτες: . 2 Σχόλια »