Super Legue 2011-12, 2η αγωνιστική

Τέλειωσε πριν λίγο και η 2η αγωνιστική, κουτσουρεμένη όπως και η 1η. Καμιά σχέση με τον ονομαστό μέσο Βαγγέλη Κουτσουρέ από τη Χαλκιδική. 😛 Το καλύτερο ματσάκι ήταν το τελευταίο, Πανάθα – Γιάννινα 3-1. Όπως ήθελε και ζήτησε ο Ζεσουάλδο Φερρέιρα, «εμείς τη δουλειά μας».

Νωρίς-νωρίς το 1ο γκολ (7ο λεπτό) από κόρνερ του Λέτο και πλασάρισμα με τακουνάκι του Σαριέγκι! 😯 Επαληθεύτηκε πως όταν σκοράρει ο Γιόσου, που είναι τώρα και αρχηγόπουλο, η Πανάθα παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα. Τρεις φορές το ‘χει κάνει, μια το 2008 στο Πιτσούνι, μια στο Μιλάνο και μια σήμερα. Είχε προηγηθεί μια ευκαιρία του ΠΑΣ στο 3ο λεπτό, με μπάσιμο από δεξιά του Μπακαγιόκο, πάσα στον Γεωργίου σε πλάγια θέση, που κλεισμένος απ’ τον Μπουμσόγκ σούταρε χλιαρά και μάζεψε εύκολα ο Κοτσώλης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μπάσιμο του Ζέκα από δεξιά, ευθύβολο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Φεγκρούς βάζει τα ακροδάκτυλα και το τόπι στην αριστερή δοκό. Και 3 λεπτά αργότερα το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, πάτησαν περιοχή στο 12ο με τον Μπακαγιόκο αλλά το σουτ έφυγε άουτ. Έκαναν ακόμα 2-3 προσπάθειες χωρίς ουσία στο τελικό σουτ. Μέχρι το 44ο λεπτό, όπου ο ανύπαρκτος μέχρι εκείνη τη στιγμή Κλέυτον 3-4 μέτρα κάτω απ’ το κέντρο, κάνει το 1-2 με τον Τοτσέ, του πετάει άψογη συρτή κάθετη μπαλιά 10 μέτρων, εκείνος φεύγει στον άξονα και στην πλάτη της άμυνας βρισκεται τετ-α-τετ με τον Φεγκρούς και παστελώνει κάτω απ’ τα πόδια του.

Στην επανάληψη ο γηπεδούχος μπήκε με φόρα, χάνει καλή ευκαιρία στο 48ο με Τοτσέ, δοκάρι με Κλέυτον στο 65ο. Τότε ο Μπακαγιόκο παίρνει καταπληκτική ασίστ από τον … Βύντρα και ξαναβάζει τον ΠΑΣ στον παιχνίδι, ενώ μέχρι τότε δεν είχε περάσει τη σέντρα. Λουκά, έκανες ένα καλό πρωτάθλημα μέχρι να υπογράψεις το νέο συμβόλαιο και ξανάπιασες τις βυντριές;

Εκεί ο Παναθηναϊκός αγρίεψε. Κάνει στο 73ο άλλο ένα δοκάρι (το 3ο) με τον Λέτο και 2 λεπτά αργότερα, στο 75ο, γκολάρα ο Λέτο με φωτοβολίδα στο αριστερό παράθυρο, παρά το πάτα-τράβα του Μπουζίντ (;) που κακώς δεν δέχτηκε κίτρινη κάρτα! Δασκαλόπουλε (ο κόρακας, νέος στην κατηγορία) δεν έδωσες καλά σημάδια.

Το παιχνίδι έκλεισε με 2 ευκαιρίες του Καραγκούνη στο τέλος, μια ευκαιρία και ένα δοκάρι του ΠΑΣ στα χασομέρια.

Μακράν καλύτερος του γηπέδου ο Λέτο, που ταλαιπώρησε συνέχεια τους αντιπάλους. 2ος σε απόδοση ο Ζέκα, που αν συνεχίσει έτσι σύντομα θα γίνει πρώτο βιολί και αυτός. Ανέβηκε στο 2ο ο Κλέυτον που για 44 λεπτά δεν βλεπόταν. Χειρότερος ξανά ο Ιωαννίδης, δεν υπάρχει στο γήπεδο το παλληκάρι.

Συγκινητική αφιέρωση μετά το πρώτο γκολ.

Ζουγανέλης και Μαχαιρίτσας παρακολουθούν ενδελεχώς τον αγώνα.

Η νέα είσοδος στο ρόστερ, ο Ρούντολφ, κάνει δηλώσεις στο όφωνο.

«Θέλω να δικαιώσω τους οπαδούς» δήλωσε. Γρηγόρη, άσε τους οπαδούς και κοίτα να δικαιώσεις τη διοίκηση. Ποιος είναι η διοίκηση; Αν ήταν τόσο εύκολο να σου πούμε …. 😈

Οι υπόλοιποι αγώνες της αγωνιστικής, όσοι έγιναν δηλαδή.

1. Παναιτωλικός – Πανιώνιος 0-1
  2. Εργοτέλης – ΠΑΟΚ 2-1
  3. Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα 0-0
  4. Άρης – Ατρόμητος 0-1.

Τον Άρη τον περίμενα άσσο και όβερ. Ούτε τον λήγοντα δεν βρήκα. Ο ΠΑΟΚ, παρότι έμεινε με 10 παίκτες, προηγήθηκε και έχασε με ανατροπή από τον Έργο. Στο Αγρίνιο ο εκδοροσφαγέας Κύρκος δεν έδωσε καραμπινάτο πέναλτι στο 2ο ημίχρονο.

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία ο Παναθηναϊκός με το απόλυτο (6 βαθ.), αλλά αυτό δεν έχει την κανονική σημασία, αφού σε 2 αγωνιστικές αντί να έχουν διεξαχθεί 16 αγώνες, έγιναν μόνο 10 μέχρι τώρα. Αν και απ’ ότι φαίνεται και ταυτόχρονα φημολογείται (διαρκώς εντονότερα), μάλλον πάμε για πρωτάθλημα 14 ομάδων μέχρι τέλους. 😉

Στερνό 1. Αυτός ο Κηπουρός που μπήκε στο 58ο είναι ο ίδιος τέρμας που είχε ο Γαύρος μέχρι πρόσφατα ασούμε; :mrgreen:
Στερνό 2. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές ο ΠΑΣ. Αυτά παθαίνεις όταν τα βάζεις με τα σίδερα. 😛

Αναρτήθηκε στις Μπάλα ξώραφη, Super League. 4 Σχόλια »