Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 1-1

Δεν γινόταν να αρχίσει πιο άσχημα ο αγώνας στο Πιτσούνι Σίτυ. Μόλις στο 2ο λεπτό φεύγει στην πλάτη της άμυνας ο Επστάιν, βγαίνει ο Καρνέζης και 3-4 μέτρα εκτός περιοχής αποκρούει τη μπάλα με τα χέρια.

Με αποτέλεσμα να λάβει τα δικαιολογημένα συχαρίκια από το διαιτητή Γιάχο.

Αποβολή από τον αγώνα αλλά θεωρώ και από την ενδεκάδα. Μετά το ανεπανάληπτο λάθος στον περσινό αγώνα κυπέλλου με την ΑΕΚ, τώρα αυτό. Θα χρειαστεί νομίζω ανωτέρα βία για να ξαναδεί ενδεκάδα. Αποτέλεσμα να μείνει ο ΠΑΟ με 10 παίκτες για 90τόσα λεπτά και να πάει στράφι ο σχεδιασμός της ομάδας, που από την εκ των υστέρων απόδοση του Ατρόμητου πήγαινε για το διπλό δικαιολογημένα.

Έξω ο Σιμάο που δεν πρόλαβε ούτε να ζεσταθεί, μέσα ο 17χρονος Καπίνος – γεννημένος στις 18 Μαρτίου του 1994 στην Αθήνα. Παρά την αριθμητική του υπεροχή ο γηπεδούχος δεν απείλησε καθόλου στο 1ο ημίχρονο. Αλλά ούτε και στην αρχή του 2ου, αφού οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία στο 52ο, που χαράμισε ο Τοτσέ (ανύπαρκτος) στέλνοντας τη μπάλα στο Περιστέρι, στους γύρω δρόμους. 😀 Όμως στο 53ο, ο Βύντρα (αλλαγή στη θέση του Σεϊταρίδη), δεν επιστρέφει, ο Επστάιν φεύγει στην πλάτη του, σεντράρει 3-4 μέτρα από την πλάγια γραμμή, ο Σαριέγκι χωρίς καν να σηκωθεί παρακολουθεί με ζωηρό ενδιαφέρον την πορεία της μπάλας που φτάνει ακριβώς πίσω του στον Μήτρογλου, καρφωτή κεφαλιά και ανοίγει το σκορ.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι υποχώρησαν αδικαιολόγητα να κρατήσουν προφανώς το αποτέλεσμα και στο 63ο, ο Οβούσου σεντράρει από αριστερά, ο Γιαννούλης προλαβαίνει την τελευταία στιγμή το Λέτο, η μπάλα φτάνει δεξιά στον Βύντρα, σέντρα και ο νεοεισελθών Ρούντολφ πιάνει καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του όρθιου Ιτάνζ.

Όμως το Πιτσούνι δεν έλαβε το μήνυμα. Φυσικό επακόλουθο στο 85ο λεπτό, διαγώνια πάσα από Κατσούρ στον Οβούσου λίγο έξω από τη γωνιά της περιοχής, εκείνος μπαίνει στην περιοχή, σεντράρει στο 2ο δοκάρι όπου ο επερχόμενος Λέτο παστελώνει.

Τα απαραίτητα πανηγύρια, για τη Πανάθα ρε γαμότο κιέτς. 😛

Έλα μωρή παιχτούρα, 3 ματσάκια, 3 γκολάκια, ότι καλύτερο!

Εκτός της σέντρας που έκανε στο 52ο και της πάσας στον Οβούσου στο 85ο, απών από το γήπεδο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (καταραμένη νικοτίνη). Όμως έχει θέση στην ομάδα.

Σίγουρα μπορεί να προσδώσει στη θέση του ballboy μπόλικο prestige και ποιότητα! Πέρα απ’ την πλάκα ξέρει πολύ μπάλα αλλά είναι πρώην αθλητής, αντέχει ένα σπριντ το μήνα!