Super League 14η αγωνιστική

Νίκη με ξεκάθαρο σκορ πέτυχε η Πανάθα στο Ο.Α.Κ.Α. απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 3-1. Μάλιστα το γκολ της τιμής μπήκε στο 84° λεπτό.

Στο 8° ο Πιπίνης γυρνά απρόσεκτα στον Χακόμπο, ο Λέτο πιέζει και ο τέρμας πιάνει με πλονζόν και τα χέρια το τόπι μέσα στην περιοχή. Έμμεσο! Γίνεται η κομπίνα, τελικός αποδέκτης ο Λέτο που περνά τη μπάλα ανάμεσα στο τείχος (το έχει ξανακάνει φέτος) και ανοίγει το σκορ.

Χαρές και πανηγύρια, αφού σπάει νωρίς το ρόδι.

Πριν την ανάπαυλα ο Αστέρας πίεσε, έκανε φάσεις αλλά ο Σολάκης είναι πια 37 ετών (γεν. στις 15/12/1974) και δεν είναι τόσο αποτελεσματικός. Μεγάλος υπεύθυνος που η πράσινη εστία δεν μάτωσε ο Στέφανος Καπίνο, που έκανε δυό μεγάλες αποκρούσεις στο 14° και στο 24° λεπτό, στέλνοντας μετά τη μπάλα στα δοκάρια.

Αρχίζει το 2° ημίχρονο και εκεί που ο Αστέρας συνεχίζει να ελπίζει, ο Γκόμες προχώρησε σε διπλή αλλαγή στο 62° με τους Ρούντολφ και Μαυρία να δίνουν πνευμόνια και κίνηση στην μεσοεπιθετική γραμμή αντί των κουρασμένων και αρνητικών για ακόμη ένα παιχνίδι Κουίνσι και Κλέιτον. Στο 66° ο γηπεδούχος κερδίζει κόρνερ. Εκτελεί ο Λέτο, ο Μπουμ παίρνει παραμάζωμα την άμυνα του αντιπάλου και παστελώνει με κεφαλιά βολίδα.

Στράφι πάει η προσπάθεια του Χουανίτο να τον κατεβάσει με το χέρι. Το παστέλι αυτό ήταν το καθοριστικό, γι’ αυτό το πανηγύρισαν περισσότερο απ’ όλα οι Πράσινοι.

Ο Ρούντολφ στο 70° βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χακόμπο, ωστόσο 9 λεπτά αργότερα, ο Ούγγρος πάσαρε στον Κατσουράνη, αυτός έβγαλε την ασίστ για τον Λέτο, που τελείωσε ιδανικά με πλασέ τον συνδυασμό των παικτών του Τριφυλλιού γράφοντας το 3-0 για τους πράσινους.

Πολλά γράφτηκαν για τον ανώτερο Αστέρα που και καλά δικαιούται τη νίκη. Άσχετα αν ο Τσιώλης δήλωσε μετά τον αγώνα ότι ο Παναθηναϊκός έκανε μια δίκαιη νίκη, οι παραγγελιογράφοι πάντα γνωρίζουν κάτι παραπάνω. 😈 Λοιπόν η στατιστική του αγώνα δείχνει Χ. Τα στοιχεία που έκριναν τον αγώνα είναι κυρίως δυο.

1. Οι δυό σωτήριες αποκρούσεις του Καπίνο. Βλέπετε παίζει και ο τερματοφύλακας στο παιχνίδι, εκτός βέβαια αν είναι ο Κονστάτζο. :mrgreen:
  2. Οι ασίστ. Έκανε 5 ο ΠΑΟ, οι 3 έγιναν γκολ και οι 2 όχι, και 3 ο Αστέρας, έκανε τη 1 γκολ και τις 2 όχι.

Ένα σημείο που μα χαροποίησε ήταν η εμφάνιση του Γκέργκελι. Ο παίκτης που έχω δει στα βίντεο δεν έχει την παραμικρή σχέση με αυτό το σίχαμα που είδα στην Πλατεία. Απόψε ήταν συμπαθητικός με σαφή άνοδο στην απόδοση.

Ο Σιμάο Μάτε Τζούνιορ, που φημίζεται για το ασταμάτητο τρέξιμο και τις δυνάμεις του, στο πηγαδάκι που στήνει έξω από τα επίσημα, ούτε λίγο ούτε πολύ παραδέχεται το αυτονόητο. Ότι έχει «σκάσει», όπως και η υπόλοιπη ομάδα, κάνοντας λόγο για διακοπή βάλσαμο. Ο Φερέιρα έχει στηριχθεί σε 12-13 ποδοσφαιριστές και αυτός είναι ο λόγος που ο Παναθηναϊκός δεν έχει την ίδια απόδοση του περασμένου διμήνου. Έχει γίνει πολύ soft τις τελευταίες αγωνιστικές.