Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός 78-77

Άργησε πολύ να μπει στον αγώνα ο Εξάστερος, αντιμετώπισε μεγάλη πίεση από το γηπεδούχο, έκανε πολλά λάθη και βρέθηκε να χάνει στο 32′ με 61-42. Δίκαιο το προβάδισμα του Ολυμπιακού, αφού έβλεπε ότι όλα του πιάνουν και απέκτησε μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα. Και πάνω που όλοι πιστέψαμε ότι το ματσάκι τελείωσε και πάμε για φρέσκα, έγινε το θαύμα. Παρατεταμένη αντεπίθεση από τους πρωταθλητές Ευρώπης, αδιαφορία στην αρχή και μετά άγχος στους κόκκινους και η διαφορά στο σκορ συνεχώς να μειώνεται. Στο τέλος, 1 δευτ. να απομένει, σηκώνεται ο Μπατίστ, λίγοι πόντοι από το παπούτσι του πατά τη γραμμή των 6,75, κάνει φάουλ ο Πρίντεζης που δεν δίνεται και το σκορ γίνεται 78-77. Ακόμα τρέμουν εκεί κάτω στο «Εξοχικό» οι … Παραλίες. :mrgreen:

Τα επίσημα στατιστικά του αγώνα.

Οι πανηγυρισμοί μετά το – υποτιθέμενο – τρίποντο.

Το πεντακάθαρο φάουλ στη τελευταία φάση.

Οι παλιοί και ο φυγάς.

Το Βαγγέλλη και το Σάββα δεν τους ματαθυμάμαι στο μπάσκετ. Τώρα με την Πανάθα ήταν παρόντες, οι κρυφοβάζελοι! 😛

Στερνό. O Oλυμπιακός έχει γνωρίσει εφτά ήττες φέτος (έξι στην Ευρωλίγκα και μία στην Α1) και στις πέντε από αυτές ήταν αγνώριστος στην τέταρτη περίοδο. Οι Κόκκινοι καταρρέουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάτι που έγινε και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Αναρτήθηκε στις A1 basket, Μπάλα σπυριάρα. Ετικέτες: . Leave a Comment »