ΠΑΟ – ΠΑΟΚ 2-0

Την Κυριακή έγιναν αγώνες για τα play-off της Σουπερλίγκας. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε ένα άχρωμο και αδύνατο ΠΑΟΚ με 2-0, με γκολ στο 2ο ημίχρονο του Τοτσέ και του Κλέϊτον. Ύστερα από κάμποσους αγώνες ο γηπεδούχος κατάφερε κατάφερε να μην χάνει στο ημίχρονο, απόδειξη του πόσο ανήμπορος ήταν ο Δικέφαλος του Βορρά.

Στην ανάπαυλα ακούστηκαν Πορτογαλικές φωνές στα πράσινα αποδυτήρια και το αποτέλεσμα φάνηκε στο χορτάρι. Κυρίαρχοι οι Πράσινοι στο 2ο ημίχρονο, με τον φιλοξενούμενο να δυσκολεύεται να περάσει τη σέντρα.

Αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα ο εκδοροσφαγέας κόρακας Γιάχος, που δεν έδωσε αδιαμφισβήτητο πέναλτι που έκανε ο Καντέ στον Φωτάκη, με το σκορ στο 1-0. Με το πρόσωπο που έδειχναν οι δυό αντίπαλοι εκείνη τη στιγμή, μάλλον δεν έφτανε στον ΠΑΟΚ για να πάρει βαθμό, αλλά αυτό είναι άσχετο. Υπάρχει χοντρό πρόβλημα με τους Έλληνες διαιτητές, γι’ αυτό και δεν σφυρίζουν στην Ευρώπη. 😉

Τα ίδια έκανε και ο έτερος κόρακας, Θάνος, στο Περιστέρι. Κραχτό πέναλτι σε βάρος του Μήτρογλου από τον Μπουγαΐδη, παίζεται λέει ο κόρακας, νομίζω γιατί δεν είδε να τρέχει αίμα. Τελικό αποτέλεσμα 1-0, νίκη Ατρόμητου, με το πρώτο γκολ στην καριέρα του από τον Γιάννη Σκόδρα. Χλωμή η ΑΕΚ και σαφώς δίκαιο το αποτέλεσμα.

Επεισόδιο έγινε στα επίσημε του ΟΑΚΑ, μεταξύ Γόντικα και ενός αξιοπρεπούς στη εμφάνιση κυρίου.

Στη φωτό από αριστερά Σωπήλης (δεν φαίνεται ολόκληρος αλλά είναι αυτός), Γόντικας, Λεωνίδας Πολέμης. Ο φίλαθλος με πλάτη.

Όλα αυτά γιατί σε μία φάση του αγώνα ο Λουκάς Βύντρα άκουσε τα γνωστά από την εξέδρα, με αποτέλεσμα να αντιδράσει γυρίζοντας προς τον κόσμο. Ένας οπαδός πήγε στον πρόεδρο του Παναθηναϊκού και έκανε παράπονα, ζητώντας να τιμωρηθεί ο 31χρονος αμυντικός – και πολυαγαπημένος της διοίκησης του εγγυητή των πρωταθλημάτων της ομάδας του Δημοσίου. Τα πράγματα ξέφυγαν και παραλίγο να έχουμε χειρότερα, όμως οι πιο ψύχραιμοι έδωσαν τέλος στη συζήτηση.

Αύριο Τετάρτη είναι η 5η αγωνιστική, με τους αγώνες Ατρόμητος ΠΑΟ και ΑΕΚ – ΠΑΟΚ. Στον 2ο ορίστηκε διαιτητής ο θεόστραβος οφθαλμίατρος από το Ηράκλειο, Κουκουλάκης, με αποτέλεσμα οι δικέφαλες, ανεξαρτήτως στρατοπέδου, αθλητικές να τον κράζουν εξίσου. Για τον Τριτσώνη που ορίστηκε στο Πιτσούνι Σίτυ δεν ακούστηκε κουβέντα, που σημαίνει ότι μπορεί να «χειρουργήσει» απερίσπαστος … 😈

Αναρτήθηκε στις Μπάλα ξώραφη, Super League. Ετικέτες: , . Leave a Comment »