Πουέρτο Ρίκο – Ελλάδα 84-98

Κακό τεχνικά παιχνίδι έγινε χθες βράδυ στη Βενεζουέλα. Ειδικά η 1η περίοδος ήταν η απόλυτη υλοποίηση του run and gun. Μόνο του το σκορ το δείχνει, 27-30. Αν πήγαιναν έτσι και οι υπόλοιπες περίοδοι, με ανύπαρκτες άμυνες, το τελικό σκορ θα ήταν 108-120! 😯

Ο Σπανούλης ξεκίνησε φανταστικά βάζοντας τους πρώτους 13 πόντους της Εθνικής! Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με απολογισμό 27 πόντων (5/7δίπ., 4/8τρίπ., 5/5β.) και 5 ασίστ σε 29’15’ λεπτά συμμετοχής, δηλαδή φοβερά στατιστικά.

Δείξαμε ότι έχουμε θέμα στο ζωγραφιστό όταν ο αντίπαλος είναι εκεί καλός. Ακατανόητος ο αποκλεισμός του Ίαν Βουγιούκα που μπορούσε να βοηθήσει. Απών και ο Μπάτμαν, το λίγο που έπαιξε ήταν άφαντος. Ευτυχώς έχουμε καλό κόουτς, που μόλις είδε την αδυναμία μας ψηλά γύρισε την ομάδα σε άμυνα ζώνης και άρχισε να ανεβαίνει η διαφορά. Βοήθησε και η άνοδος στην απόδοση του Πρίντεζη στην τελευταία περίοδο, αλλά και η αποβολή με 5 φάουλ του καλύτερου Πορτορικανού Μπαρέα (παίζει στο NBA) στο 36ο λεπτό, και εκεί τέλειωσε η σεμνή τελετή.

Τα δεκάλεπτα: 27-30, 47-49, 62-70, 84-98 (27-30, 20-19, 15-21, 22-28).
Πουέρτο Ρίκο (Μελέντεζ): Χουέρτας 8 (2/5τρίπ.), Αρόγιο 6 (0/1τρίπ., 2λ.), Πίβι 10 (0/1τρίπ., 2ασ.), Μπάλκμαν 13 (5/5δίπ., 3/3β., 2κλ.), Γκαλίντο 7 (0/3τρίπ., 2λ.), Ράμος 15 (6/8δίπ., 3/4β., 7ρ., 2ασ.), Μπαρέα 13 (2/7δίπ., 2/5τρίπ., 3/4β., 4ασ.), Ροζάριο 2, Φράνκλιν, Ροντρίγκεζ 2 (0/1τρίπ., 2ασ.), Σάντσεζ Ρόζα 4 (1/4τρίπ.), Σαντιάγκο 4 (5ρ.)
Ελλάδα (Ζούρος): Ζήσης 13 (1/2τρίπ.), Σπανούλης 27 (5/7δίπ., 4/8τρίπ., 5/5β., 5ασ., 4λ.), Πρίντεζης 16 (2/3τρίπ.), Παπανικολάου 9 (3/6τρίπ., 3ασ.), Μάντζαρης, Βασιλειάδης, Μπουρούσης 16 (3/5δίπ., 2/2τρίπ., 4/5β.), Καλάθης 8 (1/5δίπ., 1/1τρίπ., 3/4β., 5ασ., 2λ.), Φώτσης 2, Μαυροειδής, Καϊμακόγλου 7 (1/2τρίπ., 2ασ., 2λ.).