Παναθηναϊκός – Μάδεργουελ 3-0

Pregame.

Δόθηκε πριν λίγο η συνέντευξη Τύπου για τον αυριανό αγώνα. Το πιο σημαντικό που είπε ο Φερρέιρα.

– Σε τι βαθμό ετοιμότητας είναι οι παίκτες; Είστε ευχαριστημένος από το πώς έχουν εγκλιματιστεί οι νέοι παίκτες;

Τέσσερις εβδομάδες δουλειάς δεν είναι αρκετές για να είναι έτοιμη η ομάδα. Είμαστε σε καλή στιγμή, αναφορικά με το διάστημα της προπόνησης. Οι καινούριοι παίκτες σταδιακά προσαρμόζονται. Έχουμε παίκτες με διαφορετικά επίπεδα προετοιμασίας. Άλλους ας πούμε, όπως ο Λάζαρος έχουν 5 εβδομάδας προετοιμασίες και άλλους που έχασαν 2-3 εβδομάδες όπως ο Φορναρόλι. Είχαμε δύο τραυματισμούς του Σο και του Πίντο, που τους εμπόδισαν στις προπονήσεις.

Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν δύο νέοι παίκτες, που τους είδαμε στην Σκωτία, δηλαδή τον Βελάσκες και τον Σισόκο. Οι άλλοι μπαίνουν σιγά σιγά. Υπάρχουν και άλλοι που ήρθαν αργά, κάτι που δεν μας επιτρέπει να έχουμε ιδανική ισορροπία ακόμα. Ωστόσο αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία. Αύριο θα παίξουμε μεγάλη όρεξη για τη νίκη.

Ρεαλιστής ο Σκωτσέζος κόουτς, Στιούαρτ ΜακΚολ.

– Θεωρείτε πως έχετε ελπίδες πρόκρισης;

Όχι. Θα είναι πολύ δύκολο. Σίγουρα θα θέλαμε να τα πάμε καλύτερα στο εντός έδρας παιχνίδι. Για να τα καταφέρουμε πρέπει να κάνουμε το καλύτερο και ο Παναθηναϊκός το χειρότερο. Από τη στιγμή που παίζουν δύο ομάδες, έχουμε ελπίδες… Και από τη στιγμή που έχουμε έστω και λίγες ελπίδες θα πρέπει να προσπαθήσουμε. Αν πετύχουμε ένα γκολ, τότε ποιος ξέρει… Όπως λέμε στην Βρετανία, το ποδόσφαιρο είναι ένα παράξενο παιχνίδι.

Συμφωνώ ότι ο αγώνας δεν επιτρέπει επιπολαιότητες. Ο καλύτερος γηπεδούχος οφείλει να μπει σοβαρός, όπως στη Σκωτία, και να δείξει στον αντίπαλο ότι δεν αστειεύεται. Τότε θα κερδίσει κιόλας. Κάτι που το χρειάζεται η ομάδα και το ελληνικό ποδόσφαιρο για τη βαθμολογία της UEFA.

Δεν θα υπάρξουν αλλαγές στη σύνθεση της Πανάθας παρά τη φημολογία. Η μόνη πληροφορία που έχει βάση είναι να μπει δεξιά στο κέντρο ο Μαυρίας, να μετακινηθεί ο Ζέκα δίπλα στο Βιτόλο και να μείνει έξω ο Μαρίνος. Οι ρέστοι θα είναι οι ίδιοι του Fir Park. Καρνέζης στα δοκάρια, στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά Σπυρόπουλος, Βελάσκεζ, Μπουμσόνγκ, Βύντρα. Μρποστά τους Βιτόλο και Ζέκα ή Μαρίνος. Δεξιά στο κέντρο Ζέκα ή Μαυρίας, αριστερά Σισοκό στον άξονα και λίγο μπροστά τους ο Λάζαρος. Στην κορυφή ο Τοτσέ με λίγες ελπίδες στον Πετρογκόλ.

Postgame.

Έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας με 3 τεμάχια τη Μάδεργουελ. Στο 1ο ημίχρονο έπαιξε «ελληνικά». Κάτι «κάνει πολύ ζέστη σήμερα», κάτι «νταξ’ μωρέ θα περάσουμε» και το ημίχρονο έληξε 0-0 με τάσεις ύπνου στους θεατές. Βοήθησε ότι οι φιλοξενούμενοι δεν απειλούσαν – μια απόκρουση σε όλο τον αγώνα έκανε ο Όρε – δυσκόλεψε ότι κατέβηκαν με 3 κεντρικά μπακ, συν όσα είπαμε πριν, συν ότι το «περίπτερο» (Τοτσέ) έχασε πάλι ένα άχαστο στο 3° λεπτό. Το ίδιο που γινόταν στο πρωτάθλημα που μας πέρασε και έγραφαν οι δημοσιογράφοι το κλισέ «ο Παναθηναϊκός χαράμισε το 1ο ημίχρονο».

Στο 2ο ημίχρονο με το σφύριγμα έναρξης φάνηκε ότι υπάρχει διαφορετική διάθεση. Βοήθησε το γρήγορο γκολ-φάουλ στο 50° λεπτό του Λάζαρου με άπιαστη σουτάρα. Ξαναβοήθησε η άμυνα παιδική χαρά των Σκωτσέζων, κάτι που έκανε μπαμ στο 2-0 από τον Μαυρία, στο 75° λεπτό, όπου ο Ζακυνθινός τους τάισε σακούλες. Κερασάκι το 3-0 από τον Σισσοκό, μετά από άψογη διαγώνια πάσα του Κατσουράνη. Ο οποίος μπορεί πάλι να ήταν περιπατητής αλλά το τόπι το γνωρίζει. Ενώ ο περιπατητής στον αγώνα Τοτσέ πρέπει να μάθει ξένη γλώσσα για να μπορέσει να μιλήσει στη μπάλα. 😛

Το απαραίτητο φωτορεπορτάζ με ούλα τα μπερικέτια. Έξτρα μπόνους ένα αγγελούδι κόλαση! 🙄 Είναι new entry, γιατί θα την θυμόμανε.

Στερνό 1. Στην αυριανή κλήρωση της Παρασκευής οι αντίπαλοι στην κληρωτίδα θα είναι οι Φενέρμπαχτσε, Μάλαγα, Λιλ, Γκλάντμπαχ, Ουντινέζε. Με όποια και να κληρωθεί η Πανάθα δεν έχει καθόλου εύκολο έργο, αντίθετα αν δεν γίνει πιο γρήγορη θα περάσει δύσκολες στιγμές.

Στερνό 2. Με τιτιβίσματα και χεσεμές λέει να μην ασχοληθεί το ιστολόγιο. Άσε που το λογαριασμό στο twitter δεν βλέπω να τον χειρίζεται ο Γιάννης, αλλά άλλος …

Αναρτήθηκε στις Champions League, Μπάλα ξώραφη. Ετικέτες: . Leave a Comment »