Μάλαγα – Παναθηναϊκός 2-0

Pregame.

Στη νοτιότερη μεγάλη πόλη της Ισπανίας, τη Μάλαγα, βρίσκεται από χθες η Πανάθα, γαι την αυριανή αναμέτρηση στο γήπεδο Ροσαλέδα (κήπος των ρόδων).

Στόχος της Πανάθας είναι να ανατρέψει τα δεδομένα, αφού φαβορί είναι οι γηπεδούχοι. Όχι μόνο για τον αυριανό αγώνα, αλλά και για την πρόκριση γενικότερα.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Πελεγκρίνι, προπονητής της Μάλαγα, δήλωσε «έχει πολύ μεγαλύτερο όνομα από την Μάλαγα ο Παναθηναϊκός και θα είναι πολύ δύσκολο για εμάς. Είναι μεγάλη ομάδα, με πολλούς τίτλους και πολύ καλό και έμπειρο προπονητή. Είχα την τύχη να τους κερδίσω την σεζόν 2008-2009 ως προπονητής της Βιγιαρεάλ και δεν ήταν εύκολο». Αυτές οι δηλώσεις δεν μου αρέσουν γιατί δείχνουν σοβαρό και προσγειωμένο άνθρωπο. Αυτόν που δεν θέλεις σαν αντίπαλο. 😉

Στη δική του συνέντευξη ο Φερρέιρα δήλωσε «είμαι εδώ για να κερδίσω. Αυτός είναι ο στόχος μου. Εμείς ίσως να μην έχουμε την δυνατότητα επιθετικότητας όπως η Μάλαγα, θα κάνουμε όμως το παιχνίδι μας. Δεν είναι ένας αγώνας αλλά δύο παιχνίδια». Σε ερώτηση αν υπολογίζει τον Λάζαρο για την βασική ενδεκάδα απάντησε «Αύριο» (σ.σ στα ελληνικά) …

Γενικά όταν τον ρώτησαν για την ενδεκάδα απάντησε γελώντας «Να σας πω τους παίκτες που θα παίξουν στην επίθεση;» 😛 Γνωρίζοντας ότι όλοι ξέρουν τους βασικούς της άμυνας, Βύντρα δεξιά, Μπουμσόνγκ – Βελάσκεζ στο κέντρο, Σπυρόπουλος αριστερά.

Κατά τ’ άλλα οι φήμες που κυκλοφορούν είναι ότι σαν αμυντικοί μέσοι στο 4-2-3-1 θα παίξουν Βιτόλο – Κατσουράνης. Πράγμα για το οποίο δεν είμαι τόσο σίγουρος. Κάποια γραφική φημολογία – με 3 κεντρικούς αμυντικούς – είχε αναπτυχθεί και στον πρώτο αγώνα με τη Μάδεργουελ (στερνό 2). Συν ότι στον επαναληπτικό ο Κατσούρ θα ξεκινήσει δήθεν βασικός, κάτι που περίμενα ότι δεν θα γίνει (στο τέλος του pregame). Εξακολουθώ και τώρα να αμφιβάλλω ότι θα ξεκινήσει βασικός. Παρά το ότι στη Σκωτία μόλις μπήκε άλλαξε τη ροή του παιχνιδιού. Κάτι που μπορεί να γίνει και αύριο. Δυστυχώς ο Κατσούρ ξέρει μεν πολύ ποδόσφαιρο – μετά την αποχώρηση του Λυμπερόπουλου μάλλον ο καλύτερος Έλληνας – αλλά δεν έχει πλέον τα κουράγια για να παίξει 90 λεπτά σε υψηλό επίπεδο. Αντίθετα επειδή η Μάλαγα στον αγώνα με τη Θέλτα έδειξε να κουράζεται πολύ προς το τέλος, μπορεί να τον βάλει κατά το 50°-60° λεπτό για να κάνει 2-3 διαγώνιες ή κάθετες πάσες που θα αποφέρουν κάποιο παστέλι. Ή κάποιο φάουλ κοντά στην αντίπαλη περιοχή που θα φέρει εκείνο το παστέλι, πράγμα που είναι και το πιθανότερο. Αν δηλαδή σκοράρουμε να προκύψει από εκτέλεση στημένης φάσης.

Ευχάριστο και ποδοσφαιρικά λογικό είναι ότι μάλλον δεν ξεκινά το ισπανικό ταγάρι, ο Τοτσέ. Παίκτης περιοχής χρειάζεται όταν έχεις βάλει τον αντίπαλο στην περιοχή του. Όταν κάνει εκείνος το παιχνίδι, γιατί αυτό προβλέπεται αύριο, χρειάζεσαι γρήγορους επιθετικούς που μπορούν ταυτόχρονα να δημιουργήσουν φάσεις μόνοι τους, τύπου Σισσοκό, Μαυρία, Φουρναρόλι. Όχι σέντερ φορ «περίπτερο». Ούτε τον Λάζαρο βλέπω εντεκαδάτο, ίσως μπει αλλαγή, ανάλογα με την εξέλιξη του αγώνα. Αν και όλα τούτα είναι δευτερεύοντα, εκείνο που προέχει είναι να μην τους επιτρέψουμε να δώσουν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι. Γιατί τότε δεν έχουμε αρκετές δυνατότητες να αντιδράσουμε.

Ο Γάλλος Τόνι Σαπρόν είναι ο διαιτητής του αγώνα. Ο 40χρονος ρέφερι εργάζεται ως σύμβουλος εκπαίδευσης και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως διαιτητής το 1996. Είχε σφυρίξει την αναμέτρηση με την Ρούμπιν Καζάν στην Ρωσία για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τους «πράσινους» να φεύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Η ελληνικών ενδιαφερόντων προϊστορία του:
Ρούμπιν Καζάν – Παναθηναϊκός 0-0, ΠΑΟΚ – Άγιαξ 1-1 (προκρ. Champions League), Ελλάδα – Ρωσία 1-1 (φιλικό). Με ελληνικές ομάδες μόνο χηνάρι φέρνει! 😯 Δείχνει πανεύκολα τη βούλα, έδωσε πέναλτι στα επτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια που σφύριξε!

Η τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα θα γίνει από τη ΝΕΤ (Τετάρτη 21:45). Μάλλον με ταυτόχρονη μετάδοση και από το ERT-HD.

Πριμ 100.000 ευρώ προσφέρει ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Δημήτρης Γιαννακόπουλος, σε περίπτωση πρόκρισης του Παναθηναϊκού.

Postgame.

Παρουσιάζοντας ένα κάκιστο πρόσωπο στο 1ο ημίχρονο και χάνοντας 3 τετ-α-τετ στο 2ο, η πρόκριση πέταξε. Εξάλλου είναι γνωστό, στα νοκ-άουτ παιχνίδι όταν δεν σκοράρεις εκτός, σπάνια περνάς. Επίσης, όταν χάνεις ΟΛΕΣ τις διεκδικούμενες μπάλες (ακόμα και στο 2ο ημίχρονο αυτό γινόταν) μάλλον ούτε εντός έδρας δεν μπορείς να τον κερδίσεις. Για να το πούμε ακριβέστερα, έχεις λίγες πιθανότητες να το πετύχεις.

Εκπλήξεις μας επιφύλασσε ο Φερρέιρα. Πρώτον που ξεκίνησε τον Κατσουράνη, που φέρει ευθύνη μαζί με τον Βύντρα και στα δυό γκολ, αλλά και στο σύστημα, που ήταν 4-4-2 και όχι το 4-2-3-1 που είχαμε δει μέχρι τώρα, εκτός αν οι παίκτες έκαναν του κεφαλιού τους. Βέβαια δεν μπορείς να του χρεώσεις την ήττα, όταν οι παίκτες δείχνουν τόσο λίγο πάθος. Απέναντι σε ένα καλύτερης κλάσης αντίπαλο μόνο με πάθος μπορείς να ανταπεξέλθεις. Όχι να φαίνεται ότι παίζει ομάδα ανδρών με ομάδα νέων. Όμως πρώτη φορά θυμάμαι τον Ζεσουάλδο να κάνει αλλαγή στο 39° λεπτό! Άρα στην ουσία ο ίδιος μας δήλωσε ότι ξεκίνησε την ομάδα λάθος. Και αντί να βγάλει τον Κατσουράνη, που ήταν ανύπαρκτος στο 1ο ημίχρονο, μακράν ο χειρότερος του γηπέδου, έβγαλε άλλον! Δεν διαφωνώ ότι τον «παππού» δεν τον πάει η τύχη, ο Πάπε Σο που είναι ο καταλληλότερος με δυνατούς αντιπάλους για τη θέση του αμυντικού μέσου, κινδυνεύει να μας βγει Ι5, ντακότα, Γκέργκελυ.

Με κατοχή 63% για το 1ο ημίχρονο υπέρ της Μάλαγα, είναι ευχής έργο που το σκορ έμεινε στο 2-0 μέχρι την ανάπαυλα, πράγμα που είδαν και παραδέχτηκαν όλοι. Η τελική κατοχή ήταν 53% με 47% υπέρ των γηπεδούχων, που σημαίνει ότι στο 2ο το Τριφύλλι είχε περίπου 57% κατοχή. Αυτό δικαιολογεί και τα 3 τετ-α-τετ που είχαμε. Δυστυχώς η τακτική επιλογή του Φερρέιρα να ξεκινήσει τον Κατσουράνη, για να έχει ένα καλό κεφαλοσφαιριστή μέσο που θα βοηθήσει στην «αεροπορία» στις στημένες φάσεις των Ισπανών, διαψεύστηκε από τον παίκτη, σε όλο το 1ο ημίχρονο παίζαμε με παίκτη λιγότερο. Στο 1ο γκολ είναι αυτός μπροστά από τον Ουέλινγκτον που πήρε την κεφαλιά. Ο Κατσούρ τον παρακολουθεί από το έδαφος με … ζωηρό ενδιαφέρον. Δίπλα στον Ουέλινγκτον είναι ο κοντός Βιτόλο, που δεν «φτουράει» στο ψηλό παιχνίδι.

Δυστυχώς επίσης δεν σκοράραμε ούτε σε ένα από τα 3 τετ-α-τετ που δημιουργήσαμε, οπότε το 2-1 θα μπάλωνε την προβληματική εμφάνιση του 1ου ημιχρόνου κυρίως, αλλά θα έδινε δικαίωμα πίστης σε πρόκριση. Πίστης αν η ομάδα στον επαναληπτικό παίξει με πάθος, γιατί διαφορετικά πάλι θα χάσουμε. Πίστης επίσης αν προσεγγιστεί τακτικά με διαφορετικό τρόπο ο αγώνας, υπομονή για 60 λεπτά να κουραστούν οι παίκτες της Μάλαγα (που περπατούν στο τελευταίο περίπου μισάωρο και στα δυό επίσημα παιχνίδια που έχουν δώσει) και αλλαγές τακτικής και παικτών – π.χ. είσοδος Κουίνσι – για το τελευταίο μισάωρο. Όμως με το 2-0 όλα αυτά ανήκουν στη σφαίρα του θεωρητικού, χρειάζεται ένα θαύμα. Όχι αυτές τις μπούρδες που θα διαβάσουμε, για γρήγορο γκολ (κλισέ). Θαύμα χρειάζεται και η ομάδα δεν έχει μάγους στο ρόστερ. Άσε που αν δεν παίξει ο τραυματίας Μπουμσόνγκ, ούτε θαύμα δεν «παίζει».

Στερνό. Νομίζω ότι πρέπει να καταμετρηθούν τα άχαστα που έχει χάσει το ισπανικό ταγάρι, να μπει ο Πετρόπουλος και μόλις χάσει τον ίδιο αριθμό να ξαναπαίξει ο Τοτσέ. Αυτό απαιτεί η δικαιοσύνη και η ισονομία.

Αναρτήθηκε στις Champions League, Μπάλα ξώραφη. Ετικέτες: . 2 Σχόλια »