Παναθηναϊκός – Μάλαγα 0-0

Όλα τα ρητά του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκαν και ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε, απόλυτα δίκαια. Όπως ότι χωρίς έδρας γκολ δύσκολα περνάς στα νοκ-άουτ, γιατί δεν πιστοποιείς ότι εντός θα σκοράρεις, ιδιαίτερα πάνω από ένα γκολ. Όταν χάσεις με 2-0 μάλλον έχεις αποκλειστεί γιατί είναι απρόσμενο να βάλεις πάνω από ένα γκολ.

Είδαμε ένα κακό παιχνίδι, όπου ο γηπεδούχος δεν απείλησε και οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σβηστά. Απόδειξη ότι για πρώτο παιχνίδι φέτος δεν κουράστηκαν προς το τέλος του αγώνα, όπως μας συνήθισαν στα προηγούμενά τους παιχνίδια. Από την άλλη στον Παναθηναϊκό υστέρησαν πολλοί παίκτες, με χειρότερο όλων τον Ζέκα. Πάλι έτρεξε πολύ (5664 χλμ στα 45 λεπτά που έπαιξε) αλλά ήταν αλλού ντ’ αλλού, δεν βοήθησε καθόλου. Ούτε στην άμυνα ούτε στην επίθεση. Χρειάζεται να γυαλίσει πάγκο για να αποφορτιστεί ψυχολογικά. Κακός και ο Χριστοδουλόπουλος, έπαιξε παιχνίδι κουτουρού.

Ο Φουρναρόλι είναι καλός να υποδεχτεί τη μπάλα, μπορεί να τη σπάσει αλλά δεν είναι φορ περιοχής. Αυτό μας έχει δείξει μέχρι τώρα, αλλά και τα γκολ που έχει βάλει τις προηγούμενες σεζόν, περίπου 1 ανά 7-8 παιχνίδια. Ο Τοτσέ, παρά το λίγο χρόνο που έπαιξε, πέρασε πάλι και δεν ακούμπησε. Ξέρει τη θέση αλλά είναι πολύ κακός σαν αθλητής.

Πολύ καλός ο Πίντο, δείχνει ότι θα διεκδικήσει μα αξιώσεις τη θέση του 2ου κεντρικού αμυντικού μετά τον Μπουμσόνγκ. Χθες ο Κατσουράνης έπαιξε με ταχυδύναμη στο 1ο ημίχρονο, γι’ αυτό έσκασε και έγινε αλλαγή στο 71′ λεπτό. Χιλιομετροφάγος ο Βιτόλο, κέρδισε στο τσακ τον Βύντρα, με 10860 έναντι 10816. Τρίτος ο Σισσοκό με 10575 χλμ.

Συνολικά πέρασε δίκαια η Μάλαγα, είναι τουλάχιστον μιά κλάση πάνω και διαθέτει στις τάξεις της μια παιχτούρα, τον Ζερεμί Τουλαλάν. Και άλλη μιά, τον Γιοακίμ. Και διάφορους άλλους πολύ καλούς, αν και σε κατώτερη κλάση. Αλλά, από τον Παναθηναϊκό δύσκολα βρίσκει παίκτης θέση βασικού στους Ισπανούς.