Λετονία-Ελλάδα 1-2

Μετά από ένα μέτριο 1ο ημίχρονο, που μας πήγε στην ανάπαυλα με σκορ 1-0 (με σωστό πέναλτι) σε βάρος μας, μπήκαμε σωστά στο 2ο ημίχρονο και με απόλυτα πειστικό τρόπο κατακτήσαμε τη νίκη με 1-2. Τόσο πειστικό, που κάθε αποτέλεσμα εκτός από το διπλό θα μας αδικούσε. Δεν είναι μόνο τα 2 γκολ που βάλαμε, είχαμε δοκάρι με τον Μανιάτη στο 34′, άλλη ευκαιρία με τον Μανιάτη στο 47′ που έφυγε μόλις άουτ από το αριστερό δοκάρι, ευκαιρία στο 53′ με σουτ του Σαμαρά από το πέναλτι που το έπιασε άδειο. Μέχρι που ήρθε το 57′, ο Τζιώλης πάσαρε αριστερά στον Σπυρόπουλο και αυτός από 25 μέτρα περίπου έπιασε ένα … τσιμεντόλιθο που ξετίναξε το αριστερό διχτάκι του Βάνις.

Στο 68′ είχαμε την ατυχία να τραυματιστεί ο Σαμαράς, που με την είσοδό του στο 45′ στη θέση του συμπαθητικού αγωνιστικά Μήτρογλου, άλλαξε τη ροή του αγώνα. Μπήκε στη θέση του ο Νίνης, αλλαγή στην αλλαγή δηλαδή. Πριν προλάβω να ανησυχήσω μήπως το παιχνίδι μείνει στο χηνάρι, στο 70′ μετά από σωστή πίεση, η μπάλα φτάνει στον Κατσουράνη, αστραπιαία κάθετη στην περιοχή και ο Γκέκας, που έχει κάνει καριέρα με αυτές τις φάσεις, πάνω στην κίνηση παστελώνει μονοκόμματα.

Χάσαμε πολύ καλή ευκαιρία από τη μικρή περιοχή με τον Τοροσίδη στα χασομέρια (93′), επειδή κουρασμένος από το μισό γήπεδο που έτρεξε και τα λεπτά κούρασης ολόκληρου αγώνα, άργησε λίγο να αποφασίσει να πλασάρει και η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο.

Επιμύθιο. Παίζουμε μέτριο 1ο ημίχρονο με ατυχίες, δοκάρι Μανιάτη. Μένουμε με 10 παίκτες για λίγο όταν τραυματίζεται ο Φορτούνης. Ρίχνει καρεκλοπόδαρα όπου οι ντόπιοι ευνοούνται όσο να πεις. Φεύγουν στην αντεπίθεση οι γηπεδούχοι από αριστερά, οι Τοροσίδης – Μανιάτης έχουν ξεχαστεί στην επίθεση, ο βαρύς Παπαδόπουλος τρέχει σε θέση δεξιού μπακ να καλύψει τη μαλακία των συμπαικτών, γλιστράει ελαφρά στο μούσκεμο τερέν, τρώει το πάτημα της μπάλας από τον Βισνάκοβς στο 41′ και κάνει κοροϊδίστικο πέναλτι, πολύ λάθος για την κλάση του. Σε αυτό το πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο οι Λεττονοί προηγούνται και πάμε στα αποδυτήρια ηττούμενοι.

Όμως η Εθνική μετά τη συμβίωση με τον Όθωνα έχει αποκτήσει βαριά φανέλα. Την αφήνεις να πέσει και ακούγεται γκντουπ! Μπαίνει ηγετικά στην επανάληψη, βοηθούμενη βέβαια και από τον πάγκο, πατάει 3-4 φορές την αντίπαλη περιοχή πριν ισοφαρίσει και κερδίζει τελικά τον αγώνα χωρίς να κινδυνεύσει περαιτέρω. Μπορεί να είμαστε μόνο στην 10η θέση της Ευρώπης (ή μήπως στην 9η) αλλά με αυτές τις κατώτερές μας ομάδες σπάνια δίνουμε δικαιώματα. Παίξαμε μάλιστα ποδόσφαιρο στο 2ο ημίχρονο, απέναντι σε ένα αντίπαλο που κλείστηκε για να διαφυλάξει το αποτέλεσμα. Κάτι που επί Ρεχάγκελ μας δυσκόλευε ιδιαίτερα, ενώ τώρα ο και καλά καρπουζάς δείχνει να έχει διδάξει κάτι παραπάνω. Αν δεν είχε καλέσει τον Τζόρβα και το Γλύκο … Ευτυχώς ο Όρε δεν τρώει όσα δεν τρώγονται, άσε που πιάνει και κάμποσα πολύ δύσκολα. Αν όμως χρειαστεί να αντικατασταθεί – χτύπα ξύλο – πρέπει να υπάρχει στον πάγκο κάποιος άλλος από τους δυό αυτούς ανεπαρκείς τερματοφύλακες.

Ο Γαλανόλευκος Φάρος απίκο.

Ντόπιες ερωτεύσιμες μπουμπούδες. 🙄

Στερνό 1. Τι δήλωσε ο Σπυρόπουλος μετά τη λήξη του αγώνα: «είμαι παίκτης πρεμιέρας»! 😛 (είχε ισοφαρίσει στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2012 με τη Γεωργία).

Στερνό 2. Ψηλός Σισσέ: «Η Εθνική είναι η ομάδα της καρδιάς μου και είμαι πάντα δίπλα της». Η απάντησή μου είναι: «αν δεν ήσουν ανιψιός του Προέδρου της Δημοκρατίας ούτε στον ύπνο σου δεν θα είχες φτάσει σ’ αυτά τα αξιώματα. Η αξία σου φάνηκε από τις καταγεγραμμένες συνομιλίες σου με ανθρώπους του ποδοσφαίρου που διώκονται για αδικήματα κακουργηματικού χαρακτήρα και τους απαγορεύτηκε η έξοδος από τη χώρα. Άσχετα αν «κάποιοι» παρέστησαν στην τελευταία κλήρωση του Champions League που έγινε στο Πριγκηπάτο, χωρίς κανείς να ξέρει γιατί τους επιτράπηκε η έξοδος από τη χώρα».