Super League 2012-13 3η αγων. (ετεροχρονισμένα)

Σε αυτή την αγωνιστική είχαμε διάφορα «μαγικά».

Στην Κομοτηνή, αφού ο Παναθηναϊκός έχασε 8-9 ευκαιρίες (οι 2-3 κλασικές), έβαλε δηλαδή τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του, ο Πάνθραξ σε μια αντεπίθεση στο 83ο σκοράρισε με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο και πήρε το τρίποντο. Αποτέλεσμα (1-0) που έφερε το Τριφύλλι στο -7 από την κορυφή. Αλλά αυτές οι γελοιότητες που τόλμησαν να γράψουν κάποιοι δηλητηριογράφοι, ότι και καλά ο γηπεδούχος ήταν καλύτερος ενώ έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε χρυσό ρολόι, μένουν όπως όλα τα γραπτά. Και πολύ σύντομα θα ξεκουμπώσουν τις ρόμπες!

Κάποιοι άλλοι «επαγγελματίες» της πένας έγραψαν για την απουσία του Κατσουράνη, ότι έλειψαν οι κάθετες μπαλιές του. Δηλαδή ρε μπόιζ, αν έπαιζε κι’ αυτός η Πανάθα θα έκανε άλλες 2-3 καλές ευκαιρίες και άλλο ένα τετ-α-τετ; Το πρόβλημα είναι η κάκιστη ψυχολογία των παικτών που δεν βάζουν μέσα το τόπι από έλλειψη ψυχραιμίας. Απόδειξη του ότι οι παίκτες μόνο παρέα δεν είναι, το μαλλιοτράβηγμα, για την ακρίβεια μαλλί με γουλί, ανάμεσα στον Μπουμσόνγκ και τον Χριστοδουλόπουλο. Λείπει επίσης πολύ ο Πάπε Σο, στον οποίο ο Φερρέιρα στηρίζει πολλά. Και λόγω προσόντων αλλά και γιατί ο Βιτόλο παίζει καλά ΜΟΝΟ σε 4-2-3-1, με κάποιον άλλο δίπλα του. Και στον Άρη αλλά και στον ΠΑΟΚ όποτε έμεινε μόνος σαν αμυντικό χαφ δεν είχε καλή απόδοση. Ο Λάζαρος, που εξελίσσεται σε νέο Καραγκούνη και θέλει μια μπάλα μόνος του, αν δεν βάλει γρήγορα μυαλό θα κάνει τον πάγκο λουστρίνι …

Την ίδια ώρα έπαιζαν στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα με τη Βέροια. Ιδανική περίπτωση για «μαγειρική» χωρίς τηλεοπτικούς μάρτυρες, αφού οι περισσότεροι είδαν το άλλο στη Θράκη. Η σύνθεση της ομάδας κοράκων προέβλεπε κουμπωμένο τρίποντο για τον Κομπότη. Κάκος, Ακρίβος, Μπαλτάς, με 4ο τον Λαμπρόπουλο και παρατηρητή τον Τσαχειλίδη αποτελούν από τις καλύτερες «εκτελεστικές» ομάδες. Δίνουν λοιπόν πέτσινο πέναλτι στο 2ο λεπτό, αποβολή πριν την ανάπαυλα, άλλη μια στο 82ο και μια στα χασομέρια. Σε πείσμα όμως της εκδοροσφαγής το αποτέλεσμα έμεινε στο 0-0 και τέζα ο γεωργός! Τσεκουρώθηκε πάντως η Βασίλισσα του Βορρά, αφού λαχτάρησε τον διορισμένο στην 1η αγων. Και την περιμένουν και άλλα.

Αργότερα στα Γιάννινα ο ΠΑΣ αντιμετώπισε τον Ολυμπιακό. Ο 2ος για περίπου 65 λεπτά ήταν καλύτερος, πέτυχε 2 γκολ, ένα στο 60ο με τον νεοεισελθόντα Μήτρογλου και ένα στο 65ο με τον Τζιμπούρ. Εκεί κάπου νόμισαν ότι το «ματσάκι» έληξε. Όμως στο 67ο ο Σιόβας δεν διώχνει, ο Γεωργίου παρεμβάλλεται ανάμεσα σ’ αυτόν και τον Κάρολ, κλέβει και παστελώνει. Στη συνέχεια ο Ζαρντίμ κρατά στο γήπεδο τον φανερά κουρασμένο, κάνει άλλες 2 αλλαγές που δικαιούται, βγάζοντας Αμπντούν – Τζιμπούρ και βάζοντας Φουστέρ – Φέισα. Αφήνει τον γερασμένο και κουρασμένο Άριελ 93 λεπτά στον αγώνα, κάτι που το πλήρωσε και στο παιχνίδι της Τρίτης μα τη Σάλκε. Το ζουμί, ο ΠΑΣ πίεσε ακατάπαυστα για 20-25 λεπτά και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο έβαλε τον Ολυμπιακό στην περιοχή του και τον σφυροκόπησε. Η τελική νίκη (1-2) σκέπασε τα προβλήματα με ένα σεντόνι, αλλά το σεντόνι το φύσηξε γερμανικός αγέρας στο Champions League και έφερε οδυνηρή ήττα εντός έδρας. Που σημαίνει ουσιαστικά ελάχιστες ελπίδες για συνέχεια στη διοργάνωση. Όσο για τη συνέχεια στο Europa League, θα το παλέψει με τη Μονπελιέ με μειονέκτημα. Γιατί η γαλλική ομάδα είναι γρήγορη, κάτι που παραδοσιακά δυσκολεύει τις ελληνικές ομάδες, όπως αποδεικνύει και η προιστορία με γαλλικές ομάδες.

Την Κυριακή στην Τούμπα είχαμε άλλο ένα μαγικό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε άδικα τον Αστέρα Τρίπολης με 2-1, αλλά για να φτάσουμε εκεί χρειάστηκαν διάφορα περίεργα. Όπως τα 3 δοκάρια του Ράγιος! Ή το γρήγορο, μισό λεπτό μετά την επανέναρξη, γκολ του Λόρενς. Αλλά και το πέτσινο πέναλτι στο 87ο που έδωσε ο κόρακας Μήτσιος στο τέλος, απόφαση ελεγχόμενη ακόμα και για την πρόθεση του διαιτητή. Οι τύποι πάντως τηρήθηκαν, γιατί τιμωρήθηκε από την ΚΕΔ με κάμποσο «ψυγείο». Έτσι, από την καθαρή νίκη του φιλοξενούμενου, που προέκυπτε από ότι βλέπαμε στον αγώνα, φτάσαμε στον άσσο.

Αργότερα έγινε ο αγώνας ΑΕΚ – Άρης (1-1). Οι ψυχωμένοι πιτσιρικάδες της γηπεδούχου στρίμωξαν τον Άρη, αλλά η απειρία τους δεν τους επιτρέπει να κάνουν πολλές ουσιαστικές ευκαιρίες, ανάλογες με την ανωτερότητά τους. Ακόμα και ο έμπειρος Κατσικοκέρης αστόχησε από άριστη θέση στο 55ο λεπτό. Δυό λεπτά αργότερα ο Γιάγκο μετά από κόρνερ παίρνει ωραία κεφαλιά στην απέναντι γωνία και ανοίγει το σκορ. Αλλά στο 73ο ο Καπετάνος βρίσκει με κάθετη μπαλιά τον Ακάνθο αλλά και την άμυνα της ΑΕΚ πολύ ψηλά στο κέντρο του γηπέδου (η απειρία βλέπεις). Ο Ισπανός ξεχύνεται και σκοράρει στη μοναδική ίσως ευκαιρία που δημιούργησε ο Άρης. Κλέβοντας όπως λέμε το βαθμό αλλά και το δίποντο από τον Δικέφαλο.

Για τα υπόλοιπα παιχνίδια δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, αφού σχεδόν δεν είδα ούτε φάσεις. Μόνο να σημειώσω τα αστεία γκολ που μπήκαν στην Πλατεία. Ήδη το πρώτο γκολ ανέβηκε από ξένους στο youtube σαν ένα από τα πιο αστεία ever.