ΠΑΟ – Καβάλα

Ύστερα από 2 χρονιές, καβάλησε ο Παναθηναϊκός την Καβάλα. Μέχρι τώρα είχε δυό ισοπαλίες και μια ήττα. Και χθες της έβαλε 4 γκολ, έχασε 3-4 καλές ευκαιρίες, ανατρέποντας μάλιστα το αποτέλεσμα, μετά την ψυχρολουσία στο 3° λεπτό με το γκολ του Αμπντούν.

Αυτή τη φορά ο Σισσέ ήταν πραγματικός ηγέτης. Σκόραρε τα 2 γκολ, το ένα με πέναλτι, έδωσε τις ασίστ πάσες για τα υπόλοιπα δυο, έδωσε και άλλες 2 που δεν έγιναν γκολ, έχασε μια κλασική ευκαιρία στο 21° λεπτό.

Δεν ήταν όμως μόνος. Όλη η ομάδα έδειξε ότι θέλει να κερδίσει, παρά το κακό ματς των ακραίων αμυντικών, αλλά και του κεντρικού διδύμου Καντέ – Σαριέγκι, που δεν βρίσκονται με τίποτε τα παλουκάρια. Μας θύμισαν περσινές καταστάσεις, όπου κάθε επίθεση του αντιπάλου ήταν φόβος και τρόμος. Που δεν καλύπτουν ποτέ τους ακραίους και τους αφήνουν μόνους με τους αντίπαλους ακραίους. Και που έδειξαν πόσο καλύτερός τους είναι ο Μπουμσόγκ. 😉

Ο Σιμάο πολύ κακός και αφηρημένος, συνεχής πηγή κινδύνων. Έκανε ένα κοροϊδίστικο πέναλτι στο 41° λεπτό, 2 «ασίστ» στους Καβαλιώτες και παραλίγο αυτογκόλ στο 82° λεπτό. Εκτός τόπου και χρόνου, αν και έδειχνε να θέλει να αποδώσει αλλά να μη μπορεί να συγκεντρωθεί. Και με παραπανίσια κιλά (πάλι;). Το οποίο πέναλτι παρεμπιπτόντως δεν σφυρίζεται σε βάρος του Ολυμπιακού. Εδώ έδωσε ο Σιδηρόπουλος ένα κλασικό πάτα-τράβα του Ποτουρίδη στον Νταλέ και τον παρέπεμψαν! Τον Σιδηρόπουλο! Μέσω της βαθμολογίας του παρατηρητή Μαζαράκη. Τυχαίο; Δεν νομίζω. null

Πάντως δεν φταίει μόνο ο Σιμάο, αφού ο Κατσουράνης δεν τον βοηθούσε. Τραβήχτηκε πιο μπροστά και αυτό φάνηκε με το γκολ που έβαλε και με τις ασίστ που έδωσε. Ένα ευχάριστο πρόβλημα που πρέπει να λύσει ο προπονητής. Ιδιαίτερα όταν δεν παίζει ο Σίλβα.

Κακός και ο Νίνης, που έμεινε τόσο πολύ μέσα μάλλον γιατί περίμενε ο Φερρέιρα κάποια καλή του έμπνευση. Μόλις βαρέθηκε να περιμένει τον έβγαλε. Αν δεν χάσει κιλά ας ξεχάσει το ποδόσφαιρο ο Σωτηράκης, γιατί με αυτό το βάρος δεν υπάρχει έκρηξη. Ποδοσφαιριστής σημαίνει πάνω απ’ όλα αθλητής. Δεν μπορεί να δείχνει σαν θαμώνας χασαποταβέρνας στα Βλάχικα. null

Ο Χριστοδουλόπουλος είναι μαζί με το Λέτο ότι καλύτερο έχουμε στη μεσαία γραμμή, από δημιουργικής πλευράς αυτό τον καιρό και πρέπει να ξεκινάνε και οι δυό. Ο Γκοβού προσπαθεί αλλά και λόγω ηλικίας χρειάζεται ματσάκια για να βρει το ρυθμό του. Ο Γκαρσία λίγος. Άσε που χθες με την αλλαγή του έψελνε για πάνω από λεπτό κάτι γαλλικά. null

Από τη μέρα που ανέλαβε ο Φερρέιρα, ο Παναθηναϊκός είχε δεχτεί μόνο ένα γκολ στη Super League, από τον Ολυμπιακό Βόλου. Και άλλα δυό χθες. Αποτέλεσμα μιας περίεργης και άγνωστης στον πολύ κόσμο (και σε μένα) συνδυασμένης άμυνας ζώνης που έχει διδάξει την ομάδα ο προπονητής. Και που δείχνει να διδάσκει καινούργια πράγματα και μπροστά, αποτέλεσμα να κάνει το καλύτερο επιθετικό της παιχνίδι φέτος η ομάδα.

Απαράδεκτο το ντου του Καπετάνιου στο δημοσιογραφικό θεωρείο της NOVA, που είχε σαν αποτέλεσμα να διακοπεί για λίγα λεπτά το σπικάζ του αγώνα. Εκτός από γαύρος null και κακής ποιότητας χαρακτήρας είναι και χαμηλής νοημοσύνης. Πράγμα που πιστεύω εδώ και 20 χρόνια τουλάχιστον. Που καρπώθηκε τις επιτυχίες ενώ ο πραγματικός γνώστης ήταν ο μακαρίτης ο Θόδωρος, που ήταν χαμηλού προφίλ. Στην τελευταία πρόταση δεν σηκώνω αντίρρηση, ξέρω πολύ καλά τι λέω. Η μπούκα, με την ενεργοποίηση μετά από πολλά χρόνια του Καπετάνιου, δείχνει και το δίκιο όσων πιστεύουμε ότι καμιά πρόθεση δεν έχει η Οικογένεια να αποχωρήσει και δήθεν να χαρίσει. 😉

Τα διοικητικά και οικονομικά θα συνεχιστούν σύντομα. Και αυτό είναι υπόσχεση και δέσμευση. 😛

Αναρτήθηκε στις Μπάλα ξώραφη, Super League. 4 Σχόλια »